МОН: Присъствено начало и резервни учители
Всички ученици във всички училища в страната ще започнат учебната година присъствено на 15 септември. Учебната година ще бъде открита, но без големи тържества и събирания. Това става ясно от отговорите на МОН на въпроси на „Сега“, които поставят и редица родители месец преди старта на новата 2020/21 учебна година.

Ако в даден клас се установи случай на заразен ученик с Covid-19, ще се карантинира целият клас за една или две седмици. Само в такива случаи ще се минава към дистанционно обучение и то за времето на карантината, като на него ще се гледа само като на аварийна и компенсаторна мярка.
Учебната година да започне във всички училища в страната присъствено, при спазване на предписанията на здравните власти – дистанция, предпазни средства и дезинфекция на пространствата. В случай на заразен учител или ученик, ще се следват указанията на здравните инспекции, като не се предвижда затваряне на цялото училище, а само карантина за отделен клас. Ако има повече заразени, може да се стигне до затваряне на училище за дните, в които се налага да се изчакат резултати от тестове и да се извърши дезинфекция. В такива случаи може да се превключи на дистанционно обучение за няколко дни, но само за съответния клас или училище.
Работна група от експерти от МОН, МЗ и други институции обсъждат единни правила за всички образователни институции за обучение по време на епидемиологична обстановка – това е здравният протокол, който ще е задължителен за всички. „Училищата са с различна материална база и всяко едно би могло да избере как да организира часовете и междучасията, за да се ограничат максимално контактите и да не се допуска зараза. Затова всяко училище ще разработи план за организация на учебния процес, така че да няма струпване на ученици.
Възможно е да има различен час на започване на учебните часове, на междучасията. Указанията ще бъдат обсъдени с широк кръг представители на образователната общност, с родители и социални партньори. Препоръките ще бъдат изготвени в период от време, достатъчен за организация на самите училища„, посочиха от министерството.
МОН не е избрало хибридния вариант, при който част от учениците учат присъствено, друга част – дистанционно, както и разделяне на класовете на групи, които да редуват присъствени с онлайн занимания, тъй като той е доста труден за учителите. Затова е предпочетена т.нар. „стратегия на превключване“, т.е преминаване към дистанционно обучение само за класа или училището, в който е установен случай на заразен с коронавирус, и то за дните, в които тече карантината. Все още се обсъжда дали тя да е една или две седмици.
Сред задължителните правила, които в момента се обсъждат със здравното министерство, ще са редовна дезинфекция на класните стаи и коридорите, уведомяване на родителите в случай на установяване на заразен в даден клас, правила за действия при ученик със симптоми, както и 5-минутна сутрешна беседа, свързана с коронавируса – ще се говори за нуждата и ползата от дезинфекция, ще се обръща внимание на чувствата и емоциите на учениците в коронавирусната ситуация и т.н.
Ще се осигуряват еднопосочни маршрути в коридорите, използване на кетъринг вместо стол, обособяване на отделни зони за отдих, отделяне на класовете, доколкото е възможно, носене на маски по коридорите и от ученици, и от учители (в класната стая учителят ще може да е с шлем или маска по желание) и др.
В даден момент може да се окаже, че два класа от един випуск в едно училище ще учат онлайн (поради случай на COVID-19 в тях), а други два класа от същия випуск в същото школо ще си продължат присъствено. Това обаче ще е само временно + докато мине карантината на учениците. Т.е. няма да има вариант първи клас да започнат годината присъствено, шести – дистанционно, а девети примерно – смесено, и тази организация да продължи така до края на учебната година.
Подготвените от МОН промени в училищния закон, които засега са приети само на първо четене, предвиждат до 20% от часовете да са дистанционни, но само за иновативните училища. Планирана е и възможността по медицински причини даден ученик да учи дистанционно.
Източници на „Сега“ коментираха и че МОН обмисля да създаде банка с резервни учители на областно и национално ниво, в която да се включат дори и студенти, които да помагат на системата в случай на нужда от заместване на заболели учители.
До 25 август 2020 г. на образователните институции ще бъдат предложени два протокола – един за организацията на учебната дейност (с препоръчителен характер, където ще има широк, отворен списък от възможности за прилагане от училищата при кризисна ситуация) и един за медицинската страна на проблема (със задължителни мерки за спазване от всяко училище), написа и председателят на Съюза на работодателите в системата на народната просвета Диян Стаматов в профила си във „Фейсбук“.