Проф. Искрен Коцев за специфичните изследвания при COVID-19
Специфични изследвания за COVID-19 RT-PCR обикновено се правят в референтни клинични лаборатории.
Пробите за изследване се вземат в съответните клинични звена и се изпращат в оторизираните лаборатории. Материалите за изследване са:
– назофарингеален секрет, взет с тампон;
– ако пациентът е интубиран, тогава се взема трахеален аспират;
– храчка или бронхоалвеоларен лаваж.
Назалният секрет зависи от дълбочината на вземане и може да е фалшиво отрицателен. Фалшиво отрицателен резултат може да се получи при неправилно взета проба, неадекватен транспорт или при реконвалесцент. Серологичното изследване може да помогне в тези случаи.
Специфичността на RT-PCR е висока, но при контаминация може да е налице фалшиво позитивен резултат.
Чувствителността на RT-PCR не е толкова висока. Сравнена със СТ и клинични критерии, тя достига 70% (66-80%). Поради това единично отрицателно RT-PCR изследване не изключва COVID-19 инфекция. Ако се вземе назофарингеалната проба твърде рано в хода на болестта, може да се получи фалшиво отрицателен резултат. Когато има клинично съмнение, пробата трябва да се повтори след няколко дни.
Серологичното изследване на антитела IgM срещу COVID-19 се позитивира още на 3-4 ден от инфектирането и може да се използва за пресяващ тест със 100% чувствителност и 98% специфичност. Това е бърз, по-евтин и приложим навсякъде тест. Но би трябвало да се вземат предвид само положителните резултати като по-нататък се изследват и чрез PCR. Отрицателният резултат не се нуждае обикновено от потвърждение, но при развиваща се клиника е необходима допълнителна PCR. Затова някои предпочитат направо извършването на PCR, въпреки че това е скъп и трудоемък тест за добре обучен и стриктен персонал, а всичко това намалява възможния брой изследвания и ги забавя.
Тестовете, доказващи прекаран сблъсък с вируса са IgG и са с точност – 97%. За да се установи реалната картина би трябвало да се направи представителна извадка със серологично изследване на IgM и IgG.
Създаден е и бърз молекулярно-генетичен тест за качествена диагноза на инфекцията, с продължителност 1 час.
Принципно са важни самo положителните резултати! Отрицателните, особено при клинични суспекции, подлежат задължително на повторни тестове. Специфичните тестове трябва да се интерпретират от опитен клиницист в съзвучие с клиничната изява при съответния пациент.
–––––––––––––––––––––––––––
Проф. Искрен Коцев Специализации и квалификации: 1978 Вътрешни болести, Медицински факултет, гр. Варна; 1981 Гастроентерология, Медицински факултет, гр. София’ 1992 Meдицински факултет, Clinic of Gastroenterology, Zurich, Switzerland; 1994 Mount Sinai Hospital, Prof. Jerome D. Waye, New York, USA; 1998 Medical Faculty, Clinic of Gastroenterology, Besançon, France; 1998 University Hospital Eppendorf, Hamburg, Germany, Prof. Nib Sohendra. Професионален път: 1975-1978 Лекар в отделението по вътрешни болести, Окръжна болница, гр. Добрич; 1978-1993 Клиника по пропедевтика на вътрешните болести, ВМИ, гр. Варна, филиал, гр. Добрич (ръководител 1987-1993); 1993-1994 Ръководител на Клиниката по вътрешни болести, Окръжна болница, гр. Добрич; 1995- Ръководител на Клиниката по гастроентерология, УМБАЛ „Св. Марина”, Медицински университет, гр. Варна. Академични степени, звания и дипломи: 1975 Магистър по медицина; 1981 Диплома за специалност по вътрешни болести; 1984 Диплома за специалност по гастроентерология и диететика; 1986 Доктор по медицина; 1987 Доцент; 2007 Доктор на медицинските науки; 2008 Професор.
2 Отговори
[…] Проф. Искрен Коцев за специфичните изследвания при COVID-… […]
[…] Проф. Искрен Коцев за специфичните изследвания при COVID-… […]