В печата днес: Закрита неонатология, незащитени здравни данни, дългове на болниците във Враца и Ловеч
„Закриха неонатологията в I градска болница в София“, пише в-к Дума“. Неонатологичното отделение на столичната Университетска първа многопрофилна болница за активно лечение „Св. Йоан Кръстител“, известна повече като Първа градска, затвори врати поради липса на неонатолози и 50 000 лв. дългове. „Решението е взето от Съвета на директорите в началото на ноември. През последните месеци пациентите в отделението са намалели, липсвали и достатъчно лекари с нужната квалификация, за да се организират работните смени. Освен това се отчита недостиг на среден медицински персонал, което е довело до изплащане на големи суми за извънреден труд“, информира всекидневникът.
„Това е единствената столична болница, в която няма акушеро-гинекологично отделение, но има неонатология. В нея основно постъпваха недоносени деца, изпратени от друга болница за доотглеждане, докато достигнат необходимото тегло за изписване. Там се полагаха грижи и за изоставени от майките си новородени. Отделението е признато за междуобластен център и приема деца директно от АГ-отделенията в цяла Западна България. То разполагаше с 28 легла, 24 кувьоза и друга техника. В последно време обаче почти не е имало постъпващи бебета и само за първото шестмесечие са се натрупали дългове от 50 000 лева. От болницата обясняват, че големият брой на постъпващи деца с тежки увреждания е довел и до по-високи разходи. Неонатологичното отделение на I АГ „Света София“, която също е общинска болница, ще поеме малките пациенти. „, пояснява още изданието.
„Незащитени здравни данни на сайта на НЗОК“ информира в-к „Марица“.
„Вие сте работодател и при вас кандидатства за работа нов колега, който е лежал два пъти в болница през последните пет години – през 2015 г. и през 2017 г., не е посещавал профилактични прегледи и няма изследвания, платени от здравната каса. Вероятно ще го вземете на работа. Всъщност това показва здравното досие на премиера Бойко Борисов. Единният му граждански номер (ЕГН) може да бъде лесно намерен в интернет, в случая е от документ за обществена поръчка от Столичната община.
Но пак си представете, че сте работодател, който отваря здравното досие на кандидатстващ за работа и установява, че той е лежал по клинична пътека в болница пет пъти през миналата година и има 10 прегледа по здравна каса, едно ходене на зъболекар и всеки месец получава платени от НЗОК лекарства. Ще го вземете ли на работа?“, риторично пита вестникът.
„Кабинетът даде отсрочка на болниците в Ловеч и Враца за дълг 2 млн. лева“ отпуснат преди година и половина за изплащане на заплатите, коментира решението на правителството в-к „Дневник“.
През май 2018 г. кабинетът подпомогна МБАЛ „Христо Ботев“ във Враца и МБАЛ „Проф. д-р Параскев Стоянов“ в Ловеч след разпореждане на премиера Бойко Борисов, провокиран от протести на медиците и призиви да се заеме с решаването на проблемите им. От думите на министъра на здравеопазването Кирил Ананиев тогава се разбра, че двете болници имат дългове в размер на общо 500 млн. лева. Лечебните заведения спешно получиха 2 223 113 лв., които следваше да върнат на месечни вноски без лихва до 10 декември 2019 г.
„Сега кабинетът удължава срока за възстановяване на средствата до 10 декември 2021 г. „Проектът на постановление съответства и изпълнява политиката на правителството за подобряване функционирането и контрола на здравната система в страната и повишаването на качеството на медицинската помощ“, се мотивира правителството“, пише още „Дневник“.
Нашите новини можете да следите и от станицата ни във фейсбук Медици БГ и LexMedica News.
1 Отговор
[…] става след като в медиите беше разпространена информация за незащитени здравни данни и възможността за използването им с неправомерни и […]