Пациентските организации против обединението на Комисията за лечение в чужбина и Фондът за лечение на деца с НЗОК
„Отърваването от Обществения съвет на Фонда за лечение на деца в чужбина (ЦФЛД) е удобно единствено и само на институцията, но не е добро за децата.“ Това заяви в „Преди всички“ по програма „Хоризонт“ Пенка Георгиева от пациентската организация „Заедно с теб“, по повод идеята за обединяване на Комисията за лечение в чужбина, Фондът за лечение на деца със Здравната каса.
Според г-жа Георгиева, предстои закриване на Общественият съвет към Фонда за лечение на деца. Според нея целта на готвените от здравното министерство промени е да се премахне контролът на гражданските организации при отпускане на средства за лечение:
„Общественият съвет е един коригиращ орган. Той трябва да съществува. Обединяването на Обществения съвет и Комисията за лечение в чужбина няма как да стане. Министерството трябва да си прегледа Комисията за лечение на българите в чужбина, която не работи ефективно. Доказват го протестите на пациентите, които се нуждаят от белодробни трансплантации. Не могат да бъдат обединени, тъй като, когато се изпращат деца от чужбина през фонда, тогава се поемат хонорари на чужди лекари, поемат се разходи, които не се покриват от нашата Здравна каса, тоест децата отиват с формуляр от Здравната каса, но всичко останало, необходимо за лечението им, което не се покрива от този формуляр, се поема от фонда, тоест функцията на фонда е да покрие това, което не покрива Здравната каса. В момента фондът работи съвместно с НЗОК и би могло да се каже, че те са една структура, но не могат да бъдат обединени, тъй като Здравната каса няма как да плаща нито хотелски разходи на родителите, нито самолетните билети, което в момента прави фондът. Това са непосилни суми за родителите и идеята за сливането ми се струва само като желание да се спестят едни средства, но това е в ущърб на децата“.
Да припомним, че новият управител на НЗОК д-р Дечо Дечев излезе с предложение не нуждаещите се да пътуват в чужбина, а лекари отвън да идват да ги лекуват в страната, съвместно с наши специалисти.
Аргументите му са, че това ще е финансово по-изгодно. Сега огромна част от парите, които плаща касата за лечение в чужбина, са за дейности, които не касаят пряко лечението на пациента, а логистика, придружители, престой в болницата.
На практика екипът, който е пряко зает с това, получава минимален процент от сумата. „Ако наистина има дейности, при които нямаме достатъчно опит и капацитет, не е ли по-правилно екипът, извършващ дейността, да идва в България? Ще получи същия хонорар, но той ще е много по-малка част от това, което плащаме в момента“, коментира д-р Дечев. Според него трите места, които изпращат хора за лечение в чужбина – комисията към здравното министерство, фондът за деца и комисията в здравната каса – трябва да са на едно място.