Доц. Костадин Ангелов: Необходим е национален консенсус, гарантиращ посоката на здравеопазването в следващите 10-15 години
Сега в здравеопазването се дава изключително голям превес на търговията. Болниците сме търговски дружества. Ние накрая трябва да калкулираме печалба. Трябва да мислим за приходи, разходи и това е съвсем нормално. Това сподели в ефира на БНТ доц. Костадин Ангелов, директор на УМБАЛ „Александровска“, в коментар за проблемите с финансирането на здравеопазването и свързаната с това здравна реформа.
„Реформата в здравеопазването е необходима. Тя трябва да се случи по начин, по който да даде глътка въздух на болниците, които са структуроопределящи“ каза доц. Ангелов.
„Системата на здравеопазването е изключително консервативна система. Тя много трудно възприема всички промени, които се извършват в нея. Публична тайна е, че лечебните заведения у нас са изключително много. Много анализи се направиха, много организации – световни, казаха истината в очите. В здравеопазването легално влизат около 4 млрд. лв. и още толкова по алтернативни начини. За да функционира здравеопазването, то се нуждае от 8 млрд. лв. Държавата осигурява около 4 млрд. лв. Което показва, че финансовият ресурс е недостатъчен, или структурите, между които се разпределя, са много.“
„Министърът анонсира, че догодина ще бъдат дадени 250 млн. лв. повече за здравеопазване. Много е важно е обаче тези пари къде ще отидат,“ каза доц. Ангелов. Той коментира също, че въпреки тенденцията за заделяне на все повече средства за здравеопазване, за да се повишат възнагражденията, трябва приходите да се увеличат. „Т.е. трябва да се увеличи цената на клиничните пътеки.“ Постигнато е споразумение с БЛС някои клинични пътеки да бъдат ревизирани и увеличени със 60-70%. „Това вече ще бъде реално глътка въздух за лечебните заведения, за да могат да увеличат заплатите“.
Що се отнася до заплащането на сестрите, доц. Ангелов беше конкретен: една малка част от сестрите, едва около 18% получават нетни възнаграждения между 800 и 1000 лв. Останалите 82% получават нетна заплата над 1000 лв., което зависи от работата на съответната клиника. Заплатите са така структурирани, че се плаща за дейност. Колкото повече работи някой, колкото повече приходи генерира за съответната структура, толкова повече получава. Клиниките, които страдат, е поради недооцененост на клиничните пътеки. Разбира се, търсим начин това да се промени. В разговор с Български лекарски съюз стигнахме до извода, че клиничните пътеки трябва да се увеличат, поясни още той.
„Необходим е един национален консенсус, който да гарантира посоката на българското здравеопазване в следващите 10-15 години. И той да не зависи от политичеса, която в момента е на власт“, каза директорът на УМБАЛ „Александровска“ и в заключение не пропусна да прибави, че българите имат един изключително добър достъп до лекара, за разлика от други страни, които се дават за пример.
2 Отговори
[…] Доц. Костадин Ангелов: Необходим е национален консенсу… […]
[…] Доц. Костадин Ангелов: Необходим е национален консенсу… […]