140-годишната „Александровска“ предлага медицина на световно ниво
Университетска болница „Александровска“ отбелязва 140 години от създаването си. По този повод нейният директор доц. д-р Костадин Ангелов гостува на предаването „Денят започва с Георги Любенов“.
Кулминацията на тържествата е концерт в НДК на 12 ноември, сподели доц. д-р Костадин Ангелов. „От самото начало на годината сме започнали да осъществяваме нашите планове, като сме дозирали всеки един месец с разнообразни събития. Кулминацията ще бъде на 12 ноември в зала 3 на НДК от 19 ч. Смея да кажа, че имаме изключително много постижения, с които можем да се похвалим, които превръщат болницата в истински европейски и световен център за лечение на голяма група заболявания.„
Болницата е създадена през 1879 г. като продължение на закритата 64-а Руска болница. Тогава са били настанени 45 души, които са били лекувани, а сега, 140 години по-късно – 35 000 души годишно минават като лежащо болни пациенти и около 250 000 минават като пациенти през кабинетите на Александровска болница.
За последните 5 години цялата болница е обновена откъм медицинска апаратура. Инвестирани са около 45 млн. лв. Ние имаме най-модерната апаратура, която съществува в света в изключително голям диапазон от заболявания. С европейски средства изградихме център за ранна диагностика на онкологични заболявания, каза той.
„За първи път екип на МЗ посети тази година болницата и направихме съвместна програма, която да даде възможност за ремонт на тези сгради, тъй като хората там работят при не много добри условия. Цялата инвестиция е в размер на 8,5 млн. лв. Сега слагаме началото на програмата като стартираме ремонт на клиниката по хематология, която може би е в едно от най-лошите състояния„, коментира д-р Ангелов.
„За последните 6 години усилията на ръководството са насочени към реновиране на клиниките в базата. Основен ремонт е извършен в 13 от клиниките в болницата, които са общо 31. Средствата, които са инвестирани за този 6-годишен период, са около 25 млн. лв. за ремонт. Оставаме длъжници на клиниките по алергология и кожни болести“, каза още доц. Ангелов и добави, че това, което обаче има най-голямо значение за „Александровска“ болница са хората. „На тях ние продължаваме да сме длъжници. В момента водим преговори с всички представени на територията на болницата синдикати, като основната задача е да увеличим работните заплати на служителите. В една голяма част от клиниките това е постигнато. 18% от сестрите получават нетни възнаграждения между 800 и 1000 лв. 82% от сестрите получават нетни възнаграждения над 1000 лв. Заплатите са така структурирани, че се заплаща за дейност. Колкото повече работи някой, толкова повече получава. Тук продължаваме да сме длъжници на няколко клиники, които не могат да генерират такъв резултат заради недооценяването на клиничните пътеки. В момента търсим начин това да се промени“, подчерта доц. Ангелов.