Само с пари ли е свързана кризата в здравеопазването
Кризата в здравеопазването не е само пари. Тя опира и до липсата на лекари. Макар че реално погледнато едното е следствие на другото. В столичната Спешна помощ липсват лекари за 66 екипа, а по план те трябва да са 80. Криза има и при общопрактикуващи лекари. През 2000 г. те са били около 5300 – работещи по договор с НЗОК, а сега са едва 4200. Според Български лекарски съюз кризата ще се задълбочава още повече п;оради факта, че новозавършил лекар не може да отвори практика за ОПЛ, а с това намалява и броят на жделаещите да специализират Обща медицина. Общинските болници същи алармират, че много скоро ще останат тотално без кадри.
УМБАЛ „Александровска“ ще протестира на 7 ноември – причината – лошото състояние на сградния фонд и, разбира се, недостигът на пари коментира в студиото на Bulgarian ON AİR доц. Буланов, зам.-директор на „Александровска“.
Според доц. Буланов протестът е известен на ръководството на болницата и е израз на свободата на персонала да изрази своите проблеми не само пред него, но и пред обществеността. Като начин за подобряване на възнаграждението ръководството на „Александровска“ вижда в увеличаването на клиничните пътеки ще доведе до увеличаване на възнаграждението на лекари, медицинските специалисти и санитари. Макар че по думите на директора на болницата – доц. Ангелов, едва 18% от сестрите в университетската болница получават нетни заплати под 1000 лв.
Недостигът на сестри е очевиден, но сестрите в УМБАЛ „Александровска“ за запазили добрия дух между лекари и сестри в полза на пациентите. В последните 5 г. ръководството на болницата е направило доста за подобряване на възнаграждението на работещите и с преговорите за КТД продължава да го прави.
Протестиращите искат и по-добри условия на труд, а това налага цялостно обновяване на сградния фонд на болницата – особено клиниката по алергология, хематология и дерматология. Необходи ми са около 8-9 млн. лв., които все още не са осигурени.
Що се отнася до 250 млн. лв. в повече за болничната помощ, които МЗ анонсира, не бива да се коментира дали са малко или много, а дали са достатъчни. И, разбира се, правилно разпределение на тези средства.
Въпреки всичко УМБАЛ „Александровска“ в последните 5 г. подпомага и финансово около 150-190 специализанти, за да могат да провеждат спокойно и сигурно обучението си.
„Не парите са най-важното.“ Контактът с добре подготвени обучаващи медицински кадри, който се получава при дългогодишна работа без прекъсване е гаранция за успех на специализацията, смята доц. Буланов.