Плашещо: 8,4% от населението на България живеят със захарен диабет

България се нуждае спешно от Национална програма за борба с диабета, която да бъде дългосрочна, да обхваща целия спектър на ефективната профилактика, съвременно лечение според европейските стандарти, обучение, контрол и самоконтрола на заболяването, както и своевременното откриване, проследяване, превенция и лечение на всички усложнения на диабета. За това призовават в отворено писмо до институциите – премиера Бойко Борисов, председателя на 44-ото Народно събрание Цвета Караянчева, председателят на здравната комисия в НС д-р Даниела Дариткова, здравния министър Кирил Ананиев, социалния министър Бисер Петков, образователния министър Красимир Вълчев и управителя на НЗОК д-р Дечо Дечев – Българска асоциация „Диабет“, Националната асоциация на децата и младите хора с диабет, Българската диабетна асоциация, Обединение „Култура без граници“ и Асоциация „Диабет и предиабет“.
Публикуваме писмото без редакторска намеса.
Обръщаме се към Вас като председатели на сдружения с нестопанска цел регистрирани в обществена полза, имащи за основен предмет на дейността си грижата заподобряване условията за лечение и начин на животна хората с диабет в България. Всички организации на хора с диабет в България изразяват тревога по отношение липсата на комплексни мерки и подход за цялостно и устойчиво обхващане на профилактиката, лечението, контрола на състоянието и превенцията на усложненията на диабета. Организациите ни са обединени в искането за спешно изработване на Национална програма за борба с диабета, която да се изпълнява от всички български правителства дългосрочнои да обхваща целия спектърна ефективната профилактика, съвременнотолечениепо утвърдени европейски стандарти, обучението, контрола и самоконтрола на заболяването, както и своевременното откриване, проследяване, превенция и лечение на всички усложнения на диабета. За пандемията от захарен диабет, коят опрогресивно засяга целия свят, има много публикации.
Цифрите за България към момента показват, че 8,4% от населението живеят със захарен диабет. Очакванията са до 2040 г. с диабет да бъде всеки десети българин. Захарният диабет е хронично социално-значимо заболяване, свързано с развитието на множество прогресиращи усложнения – слепота, хронична бъбречна недостатъчност, водеща до хемодиализа, съдови увреждания – исхемична болест на сърцето, миокарден инфаркт, мозъчно-съдова болест, мозъчен инсулти др.
Болните от диабет са застрашени 15 пъти повече от останалите хора от ослепяване и хронична бъбречна недостатъчност, 10 пъти повече – от ампутации на долните крайници, 3 пъти повече – от инфаркт на миокарда, инсулт и др. Въпреки тази стряскаща статистика, съществуват данни, че с помощта на достъп до съвременно лечение и контрол, обучение за самоконтрол, промени в начина на живот и ефективно управление на собственото поведение, за много болни от диабет настъпването на диабетните усложнения може да бъде предотвратено или забавено.
През 2016г. Европейският парламент прие Декларация, призоваваща ЕК и СЕ „…да дадат приоритет на диабета като европейски здравен, социален и икономически проблем от основно значение; да разработят стратегия на ЕС за превенция, диагностика и контрол на диабета; да насърчават държавите членки да изготвят национални програми за диабета; да разработят стратегия за насърчаване на потреблението и производството на здравословни храни и ефективно да координират и изпълняват всички мерки, разработени до момента.“
Ако се върнем по-назад във времето – на Декларацията за захарен диабет, приета от Европейския парламент на 16.01.2006г. и на Резолюцията на ООН от 20.12.2006г., както и на приетата на 14 ноември 2008г. от нашето Народно събраниеспециална декларация, начертаваща основните мерки, които трябва да осъществи България за справяне с диабетната пандемия, става по-ясно от всякога, че е крайно време да има Национална програма за борба с диабета в България.Изработването на Национална програма за борба с диабета в България ще бъде важна стъпка за изпълнение горните препоръки,катоосвен ползите за пациентите щедоведе до по-ефективно използване на ресурсите и ще намали чувствително разходите за лечение.
Добри примери за ползите от внедряването на Национални диабетни програми могат да се видят в САЩ,Индия и Финландия, където само за няколко години след внедряването им честотата на диабета е намаляла с 55 до 58%.В Европа – в рамките на JA-CHRODIS бе направено „подробно описание на националните планове за борба с диабета в Европа и бе формирана основа за анализ, насочен към установяване на факторите, които могат да улеснят разработването, изпълнението и устойчивостта на националните планове за борба с диабета.
Европейските държави бележат напредък, дори и с различни подходи, в своя систематичен политически отговор на бремето на диабета. Поуките от техния опит могат да подкрепят усилията на страните за изграждане на успешни иширокомащабни стратегииза профилактика на диабета и полагане на грижи за страдащите от тази болест“.
Като представители на хората с диабет настоявамеда създадете– в качеството Ви на представители на изпълнителната и законодателна власт в България- всички необходими условия за осъществяване на тази стратегическа цел:
– Разработване и финансиране на Национална диабетна програма (2020-2030г.)и Дългосрочна стратегия за превенция, скрининг на рисковите групи, съвременно лечение, обучение, контрол и самоконтрол на захарния диабет и профилактика на усложненията от заболяването като важен елемент от
изпълнението на Декларацията на НС от 14.11.2008 г., както и Резолюциите на ООН и Европейския парламент за диабета.
– Осигуряване на достъп до всички съвременни методи на лечение, контрол, самоконтрол и профилактика на диабета и свързаните с него усложнения – съвременни медикаменти, достатъчен брой средства за самоконтрол,тест ленти,инсулинови помпи и глюкозни сензори, с цел постигане на оптимален контрол над заболяването и забавяне на диабетните усложнения.
– Ангажиране и „овластяване“ на пациентите в лечебния процес – с адекватно обучение, осигуряване на условия за редовен структуриран самоконтрол, задължителен пакет от всички необходими профилактични изследвания, прегледи и ефективно партньорство с наблюдаващия диабетен екип.
ü Обхващане на всички групи пациенти – деца, подрастващи, възрастни – мъже и жени, както и осигуряване на плавен преход в медицинските грижи и контрола на заболяването на заболелите в детска възраст при преминаване към юношество, младежка възраст и зрялост.
– Ефективно използване на данните от Националния диабетен регистър при взимането на всички управленски решения, както и при финансиране на лечението и самоконтрола на диабета и всички негови усложнения.
Не само за хората с диабет в България, а за цялото българско общество е важно държавата да предприеме адекватни мерки за постигане на целите на Дългосрочната програма за борба с диабета, приети от Общото събрание на Международната Диабетна Федерация (IDF) през 2011г. и Декларацията на ЕП от 2016г.
Уважаеми дами и господа,
очакваме в едномесечен срокда получим отговор на поставените проблеми и съответната подкрепа на нашите предложения.
С уважение:
Майя Викторова – Ханджийска
Председател на „Българска асоциация диабет“
Елисавета Котова
Председател на „Национална асоциация на децата
и младите хора с диабет“
Радка Жекова
Председател РНСЦ „Диабетни грижи“
Росица Пандова
Председател СНЦ „Култура без граници“
Мариана Александрова
Управител СНЦ Диабет и предиабет и метаболитен синдром“
1 Отговор
[…] в началото на седмицата лекари и пациенти излязоха с открито писмо, адресирано до премиера, министрите на […]