МЗ: Не тече срок за обсъждане на предлаганите промени в законите
Въпреки предложените изменения в Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина, а чрез тях на още 15 други закона, от МЗ съобщиха, че не тече срок за тяхното обсъждане.
В проекта се предвижда създаване на Национална аптечна карта. На местата, където не достигат аптеки, съществуваща аптека ще може да осъществява дейност на втори или следващ адрес, но ще се забрани на един и същ търговец да търгува с лекарства едновременно на дребно и на едро. Процедурите по регулиране и регистриране на цените на лекарствата и включването им в Позитивния списък ще стават чрез закон, а не, както е сега, чрез наредба.
Регламентиране на въпроса кой има право да поиска или откаже аутопсия на починал свой близък, когато смъртта не е настъпила в лечебно заведение предвиждат предложени промени в Закона за здравето. МЗ предлагат замяна на действащо сега понятието „близки“ да се замени с конкретни лица, които са били близки на починалия, а именно както в случаите на починал в болница – уведомяване на родител, пълнолетно дете, съпруг, брат или сестра. В тази група се добавя и партньор на семейни начала, предвиждат поправките.
Намаляване на 1 месец на срока за произнасяне на НЕЛК по жалбите срещу решения на ТЕЛК, предвижда промяна в Закона за здравето, както и промени в Правилника за устройството и организацията на работа на органите на медицинската експертиза и на регионалните картотеки на медицинските експертизи. Отпада изискването за медицинска специалност и най-малко 5 години трудов стаж по нея на лекарите от По същата причина отпада изискването и за участие на лекар със съответната специалност в съставите на ТЕЛК. Решенията на ТЕЛК ще могат да се връчват на освидетелстваните и по електронната поща, при обжалване пред НЕЛК, последната ще решава освидетелстването, а няма да връща документите на ТЕЛК за ново освидетелстване. Промените ще наложат въвеждането и редица нови формуляри.
В Закона за трансплантация на органи, тъкани и клетки се въвежда понятието кръстосано донорство. Въпросът се обсъжда в медицинските среди от години, а пациентските организации виждат в него шанс нуждаещите се да получат животоспасяващия орган или тъкан. Провокира се и дискусия за трансплантация на матка. С
Притежателите на разрешения за употреба на лекарства да възстановяват на НЗОК парите, които тя е платила, ако ефектът от новите лекарства не е очакваният, предвижда промяна в Закона за здравното осигуряване. В момента НЗОК може да договори плащане на нови лекарства след отчитане на резултата от терапията, което ограничава достъпа на пациентите до тези продукти.
Регламентиране на необходимостта от създаване на нови комплексни онкологични центрове, предвижда промяна в Закона за лечебните заведения.
Средствата от продажба на обособени части от лечебни заведения с държавно или общинско участие да се използват за инвестиции, пряко свързани с предмета на дейност, и за погасяване на задължения към кредиторите, предвижда промяна в Закона за приватизация и следприватизационен контрол.
Променят се и законите за обществените поръчки, за кръвта, кръводаряването и кръвопреливането, за храните, за бюджета на НЗОК за 2019 г., за медицинските изделия, за съсловните организации на лекарите и на лекарите по дентална медицина, за съсловната организация на магистър-фармацевтите, за съсловните организации на медицинските сестри, акушерките и асоциираните медицински специалисти, на зъботехниците и на помощник-фармацевтите.
Да припомним, че в края на м.г. управляващите промениха 17 закона през преходните и заключителните разпоредби на Закона за бюджета на НЗОК за 2019 г.