Силни научни доказателства, че няма връзка между аутизма и ваксините
Децата, ваксинирани срещу морбили, паротит и рубеола (MMR), не са изложени на повишен риск за аутизъм, включително децата, които понякога се считат за групи с „висок риск“ за разстройство в неврологичното си развитие, открива мащабно ново проучване публикувано на 4 март в списанието Annals of Internal Medicine .
Учените са използвали Службата за регистър на населението за събиране на информация. Проучването включва 657 461 деца, родени в Дания от 1999 до 2010 г. Авторите записват рискови фактори за аутизма, включително възрастта на родителите, аутизма при братята и сестрите, преждевременно раждане и ниско тегло при раждане и др.
Аутизм е диагностициран при 6517 участници в изследването. Не е установена връзка между развитието на заболяването и ваксинирането с MMR. Освен това, ваксината не повишава риска при деца от високорискови групи. Учените също така опровергаха концепцията на анти-ваксиниращите агенти, че ваксинирането увеличава броя на атипичните форми на аутизъм, които са диагностицирани по-късно и следователно не са документирани чрез рутинни изследвания.
„Идеята, че ваксините причиняват аутизъм, е все още жива и често се среща в социалните мрежи“, казваАндерс Хвиид (Anders Hviid) , водещ автор в проучване на Statens Serum Institut.
Тъй като анти-ваксиниращите групи стават все по-активни и дори знаменитости и политици се присъединяват към тях, Хюид и неговата група решават да разсеят съмненията за ваксинация с помощта на тази научна работа.
Митът, свързващ ваксините и аутизма, произхожда от проучване на Андрю Уейкфийлд, публикувано през 1998 г. в списание The Lancet.и по-късно оттеглено . След това Wakefield получи обезщетение от адвокатска кантора, която възнамерява да съди производителите на ваксината MMR, но през 2010 г. е лишен от медицинска лицензия. През 2011 г. The Lancet припомни това проучване, тъй като разследването разкри, че Wakefield е променил или изкривил информацията. Няколко последващи проучвания, които се опитват да възпроизведат неговите резултати, не разкриват никаква връзка между ваксините и аутизма. Бяха проведени общо 17 проучвания в седем страни на три различни континента с участието на стотици хиляди деца.
Според оценките на УНИЦЕФ, въз основа на данни от Световната здравна организация, разпространението на морбили в световен мащаб се е увеличило с 48,4% от 2017 г. до 2018 г. Десет държави, включително Бразилия, Филипините и Франция, представляват почти три четвърти от общото увеличение на морбили през 2018 г.
Световната здравна организация счита нежеланието или отказа да се ваксинират (ако ваксините са налични) като една от основните заплахи за глобалното здраве през 2019 г.
„Родителите не трябва да избират да не ваксинират децата си заради тази компрометирана връзка между MMR [ваксината] и аутизма“, казва още водещият автор на изследването и допълва „Наистина има силни научни доказателства, че няма връзка.“
„Видяхме възможност да проверим отново връзката в същата обстановка, но с нови деца“, заяви Хву за Live Science. „Разгледахме и как можем да отговорим на някои от критични забележки на нашето първоначално изследване.“
Какво увеличава риска от аутизъм?*
Все още не е ясно какви биологични механизми причиняват аутизма. Но изследването е установило кои групи са най-застрашени от аутизъм: момчетата, децата, родени по-скоро (от 2008 до 2010 г.), децата, които не са имали ранни ваксинации и, както бе споменато, тези, които имат братя и сестри с аутизъм. Други рискови фактори включват по-възрастни родители, ниско тегло при раждане, преждевременно раждане и майка, която е пушила по време на бременност.
Това изследване има „важния принос, че дори и сред групите с повишена чувствителност към аутизъм, MMR ваксинацията не е свързана с аутизъм“, заяви за Live Science Кристен Лайл (Kristen Lyall), асистент в AJ Drexel Autism Institute в Drexel University във Филаделфия, неучаствала в проучването.
В статия, публикувана заедно с проучването, д-р Саад Омер (Saad Omer), професор в Центъра за ваксини на Университета Емори в Атланта, който не е участвал в разглежданото проучване, коментира, че необходимостта от опровергаване на идеите на антиваксърите има цена – те отклоняват времето, което учените биха могли да използват, за да намерят причините и лечение за аутизма.
„Независимо от абсолютните разходи, трябва да се има предвид алтернативната цена на това изследване: например, продължавайки да оценяваме хипотезата за връзката MMR-аутизъм, това може да дойде за сметка че не преследваме някои по-обещаващи резултати“, свързани с причините за аутизма, пише Омер в редакционната статия.
1 Отговор
[…] Силни научни доказателства, че няма връзка между аутиз… […]