Проблемът с имунизирането срещу морбили е само върхът на айсберга
Проблемът с имунизирането срещу морбили е само върхът на айсберга, казва проф. Хайди Ларсон, директор на проекта за доверие към ваксините към Лондонската школа за хигиена и тропическа медицина.
10 миилиона за заразени с морбили през миналата година заразените по света са били почти 10 милиона, а жертвите – повече от 140 00, голямото мнозинство от тях са били деца. Това сочат данните на СЗО. За 2019 г. ситуацията ще е още по-тежка основно заради епидемията от морбили в Демократична република Конго, където граждански конфликт пречи на медицинските екипи да ваксинират. Само тук заразените са повече от четвърт милион, а жертвите са над 4500 души, което е повече от починалите от ебола.
Очакванията, основаващи се на предварителни данни до ноември и компютърни модели на СЗО и американския Център за контрол на заразните заболявания, са, че броят на заразените през 2019 г. вероятно ще е 3 пъти по-голям. От 10 години нивото на ваксиниране е в стагнация, а докладваните случаи на заразени са най-високите от 2006 г. насам. СЗО обяснява, че поне 95% имунизирани трябва да има в обществото, за да няма епидемии. Световният показател е 86% при децата за даването на първата доза и под 70% за втората.
Проф. Хайди Ларсон припомня, че дребната шарка е най-заразното от всички заболявания, които могат да бъдат предотвратени с ваксиниране. Случващото се трябва да подейства като аларма за засилване на защитата срещу бъдещи огнища, допълва Ларсон.
Доктор Кейт О’Брайън, директор на СЗО за имунизациите, казва, че едно от най-добрите средства е да се повиши общественото доверие към ваксинирането.
„Антиваксърските съобщения не са нещо ново, разликата са новите инструменти, чрез които шепа хора в периферията на обществото успяват да ги разпространяват и то с претенция, че те предоставят точната информация, което не е вярно. Много сме загрижени от наличието на толкова хора, отричащи науката, от дезинформацията, от ниското ниво на способност на семействата, обществените лидери и дори на политиците да направят разлика между акуратна научна информация, доказаната информация и тези напълно погрешни твърдения.“