Дечо Дечев: Залитнахме много по търговията. Частните болници са за да печелят, а не да лекуват
„Касата проверява документация, а документацията е изпипана директно. Залитнахме много в посока търговия. Трябва да има баланс между болниците, чиято дейност е чисто търговски. Няма нито една частна болница, която да решава медицински проблем, а за да печели. Трябва да има кръг от болници, които не съществуват, за да печелят, а за да решават медицински проблеми. Естествено, трябва да има и кръг от болници, които да бъдат частни.“
„Частните болници ежегодно увеличават черпенето на обществен ресурс. Или само трябва да си финансиран само с обществен ресурс, или само в частен. В цял свят е така.“ Това сподели пред БНТ управителят на Националната здравноосигурителна каса д-р Дечо Дечев- в разговор за проблеми в българското здравеопазване. Той се спря на „пробойните“ в законите и в системата на здравеопазването, които позволяват злоупотреби, с цел облагодетелстване, чрез надписване или извършване на ненужни процедури – диагностични и лечебни.
„Министърът определя дейности, които трябва да се заплащат чрез парите в Касата. През времето този пакет значително се увеличава като дейностите са изключително скъпи“, добави той.
По думите му пример такава дейност е „роботизирана хирургия“. „Рано или късно роботизираната хирургия ще навлезе в България и това означава, че трябва да има хора, които да са подготвени да работят с нея. Тогава, когато едно нещо се плаща 10 пъти по-скъпо отколкото е друго и този, който ще изпълнява дейността ще вземе 8000 лв. вместо да вземе 800 лв. и поради това апетита за такива дейности непрекъснато нараства, а финансирането за тях не е с това темпо. От там се получава и диспропорцията между средства и обема от дейности.“, коментира шефът на НЗОК.
„Инсултите, които са отчетени за 2001 година и са платени през 2002 година, са 17 000. Инсултите за миналата година са 52 000. Няма толкова инсулти. Действително има болни хора, които са приети в болница с подобни симптоми, но няма инсулт. Болницата обаче отчита инсулт, а болният с тази диагноза може дори да отиде на ТЕЛК, въпреки че не е получил инсулт“, коментира д-р Дечо Дечев.
„Оттук нататък решението е политическо. Експертите обявиха в каква посока трябва да се върви“, заключи той.
И вие ли мислите, че частните болници не се занимават с медицина
5 Отговори
[…] на Национално сдружение на частните болници по повод казаното от д-р Дечо Дечев, управител на Националната здравноосигурителна каса, […]
[…] […]
[…] управителят на НЗОК. „В близките дни имаше един възмутен от мое изказване собственик на частна болница, разкрил в голяма […]
[…] […]
[…] […]