Управителят на НЗОК и частния болничен бизнес един срещу друг

Управителят на НЗОК д-р Дечо Дечев и ръководителите на частните болници у нас се изправиха в остър спор помежду си. В интервю пред радио „Дарик“, д-р Дечев сподели мисли, които изправиха на нокти както членовете на Надзорния ствет на Касата, така и ръководствана частните болници, най-вече за цени на лекарства и за задължението за бществените поръчки.
Според д-р Дечев, поради прокарани „лобистки текстове“, някои лекарства се изплаяан на определени болници на 7 пъти по-високи цени – 1050 вместо 150 лв. Д-р Дечев не се назова името на лекарството обаче.
Д-р Дечев изтъкна, че според него частните болници не трябва да правят обществени поръчки, включително за лекарства, които се плащат с вноските на здравноосигурените. Което, според Дечев, води до фрапиращата разлика в цените, по които се плащат. От Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) твърдят, че не са били уведомени от управителя д-р Дечо Дечев за практиката да бъдат надплащани медикаменти.
От своя страна членовете на Надзорния съвет, в лицето на проф. Григор Димитров, си „измиха ръцете“, заявявая, че в интервюто имало „много интересни констатации“, за които те не знаели нищо:
„Ако бяхме уведомени на Надзорен съвет за подобни разлики в заплащането, щяхме да настояваме при приемането на бюджета на Касата, да се промени нормативната уредба“, в интервюто имало „много интересни констатации“. Той напомни, че надзорът още преди пет години е поискал да има равнопоставеност при плащането на лекарствата.
От Сдружението на частните болници отидоха още по-напред, паричайки казаното от д-р Дечев „Откровени лъжи“. От Националното сдружение на частните болници припомнят, че промяната в закона се е наложила заради решение на Европейската комисия от 2014 г., с което се задължават всички страни членки до 2016 г. да синхронизират своите законодателства с нова директива на Европейския съюз.

Има ли конфликт между частните и държавни болници – проф. Асен Балтов срещу г-н Андрей Марков
„За пореден път се хвърлят лъжи и спекулации срещу една част от добре функциониращите лечебни заведения“, се казва още в позицията и се допълва, че всички лечебни заведения в страната са подложени на еднакви пазарни условия – те следва да се договорят с доставчиците на лекарства, консумативи и оборудване, да обезпечат качествени медицински специалисти и в крайна сметка са реимбурсирани от НЗОК при абсолютно равни условия, посочват от сдружението.
Национално сдружение на частните болници и Българска болнична асоциация ще внесат в Министерски съвет, Министерство на здравеопазването и Национална здравноосигурителна каса, декларация във връзка с интервюто на д-р Дечо Дечев.
От пациентските организации в Надзорния съвет на НЗОК, обаче, застанаха твърдо зад д-р Дечев. „За нас това решение на д-р Дечев беше изненада“, коментира пред БНР адвокат Андрей Дамянов, член на Надзорния съвет на НЗОК от квотата на пациентските организации. Той посочи, че д-р Дечо Дечев е показвал доста консервативно управление на Здравната каса и категорично заяви, че казаното от управителя на НЗОК е самата истина.
„В законодателството на България се съдържат възможности за т. нар. източване на Касата“, коментира още адв. Дамянов и уточни, че още със замисъла на Касата са били заложени т. нар. бомби със закъснител, които с течение на времето са се развивали в законодателството и в зависимост от това кой е на поста министър на здравеопазването.
Адв. Андрей Дамянов определи д-р Дечев като принципен човек, който трудно прави компромиси с нередностите. Според него настоящият управител на НЗОК е направил сериозен опит и е успял да спре част от течовете в Касата. „Течове, които са насочени по-скоро към печалба, отколкото към лечение“, уточни той.

Дечо Дечев: Залитнахме много по търговията. Частните болници са за да печелят, а не да лекуват
„Едно от постиженията на д-р Дечев е да постигне балансиран бюджет на Здравната каса и в края на годината да не излезем на дефицит, а това се случва за първи път от създаването на Касата“, коментира още адв. Дамянов.