Не може болници, които не са нон-профит да работят с обществен ресурс
Снимка: стопкадър Канал 3
„Не може болници, които не са нон-профит болници да работят с обществен ресурс.“
Това заяви в ефира на Канал 3 д-р Дечо Дечев, управител на Националната здравна организация, по повод появилите се в медиите спорове по темата и поясни: „Нон-профит болницата може да бъде или да не бъде частна, в повечето случаи не е. За да се прекрати тази порочна практика, която придобива застрашителни размери,“
Д-р Дечев сподели, че това е неговото становище по случая и то съвпада „едно към едно с европейското“.
Д-р Дечев каза, че е изпратил запитване до Световната здравна организация (СЗО) дали в Европейския съюз има практика има такова нещо – обществен фонд да заплаща суми на болници, които са профитни – т.е на болници, които са създадени с цел печалба. Според Евростат – няма. Може би до сега тази тема е била табу, но дойде времето тя да бъде обсъждана.
„Първото нещо е да поговорим с политиците, да им предоставим факти. Имам статистика – на Евростат, сега съм запитал официално Световната здрава организация (СЗО), които ще дадат конкретни данни има ли изобщо в ЕС държава, чийто обществен фонд заплаща суми на болници, които са създадени за печалба. Ако има такива, лично аз ще бъда изненадан“, обяви д-р Дечев
Д-р Дечев засегна отново и темата за „болница в болницата“ с конкретен пример за ЯМР в „Пирогов“, който е частен. „Пирогов“ е търговско дружество и си има собственик, това, че има частен сектор в него, е решение на собственика му и няма нищо общо с това дали има договор с Касата или не.“ Има такива порочни практики, на частна болница в държавната, но се предприеха някои действия те да бъдат прекратени. Не бива да има такива „публично-частни партньорства“, защото практиката показа, че в такива партньорства в позитивите са все за частния сектор, а негативите – за държавния, категоричен бе той.
Има ли конфликт между частните и държавни болници – проф. Асен Балтов срещу г-н Андрей Марков