Въздействие на кофеина върху бременната и плода
Кофеинът е ксантинов алкалоид, който се съдържа в листата и плодовете на 63 вида различни растения – кафе, чай, гуарана, какао, кола и други. Той е природен пестицид – парализира и убива различни насекоми, които се хранят с тези растения. При хората кофеинът действа като стимулант на централната нервна система и затова се използва в ежедневието се използва като източник на енергия, за поддържане бодростта на духа или просто за удоволствие, под формата на различни напитки – кафе, чай, кока-кола, енергийни напитки. Кофеинът се използва и като съставка в много лекарства.
Думата „кофеин“ идва от арабската дума за вино „gawah“. Той може да бъде произведен и в лаборатория, но по-често се добива от природата – най-вече от aрабските кафейни храсти, чаените растения, засадени с търговска цел, какаовите зърна и ядките кола.
Стимулиращият му ефект започва до около 15 минути след приема и е най-силен до около 2-3 часа след консумацията.
Положителните му ефекти върху организма: повишава устойчивостта на мускулите към умора; разширява кръвоносните съдове в мозъка (поради това се съдържа в много лекарства против главоболие), но свива кръвоносните съдове в останалата част от тялото (повишава кръвното налягане); повлиява метаболизма; тимулира интелектуалните способности и той действително повишава сетивната чувствителност и настроението; повишава бдителността; подобрява настроението; повишава физическата издръжливост; намалява депресивните преживявания; подобрява изпълнението на повтарящи се, автоматизирани задачи; отпуска гладката мускулатура, особено бронхиалните мускули.
Освен положителни, кофеинът може да има и негативни ефекти: да предизвика тревожни разстройства; биполярни разстройства; проблеми със съня; епилепсия; глаукома; диария; остеопороза; проблеми със сърцето.
Съществуват редица данни, че по-голямо количество кофеин по време на бременност може да увеличи риска от раждането на деца с тегло под нормата.
Доказано е, че кофеинът преминава през фето-плацентарната бариера и води до свиване на кръвоносните съдове, а оттук и до намаляване на притока на кръв към плода. Приемането на 200 мг кофеин ( една нормална доза е 100 мг) намалява притока на кръв към плода с 25 %. Липсата на ензими, които разграждат кофеина, в плацентата и плода, води до неговото по-дълго задържане в плода. Метаболизмът на кофеина е както генетично заложен, така и зависим от факторите на средата. Затова едно и също количество кофеин у майка, която го разгражда по-бавно, остава по-дълго време активен по отношение на плода.
Системният прием на кофеин по време на бременността и свързаната с него намалена фетоплацентарна перфузия, води до хронично недохранцане на плода, израз на което е изоставането му в интраутробното развитие и съответно раждане на деца с по-ниско тегло.
Научните проучвания показват, че при ежедневен прием на 200 мг кофеин, теглото на бебето е 60-70 гр по-ниско от това на останалите бебета. При майки, които преди и по време на бременността са приемали по 300 мг кофеин, в стравнение с тези, които са преди бременността са приемали по 300 мг, а след това са го намалили до 50 мг, теглото на бебетата е средно 160 гр по-ниско от това, на останалите (намалили приема по време на бременност). Едновременният прием на кофеин и никотин (цигари) още повече засилва неблагоприятното въздействие върху плода.
По време на бременност кофеинът намалява с 40% резорбцията на желязото, което, на фона на нарастналите нужди по време на бременността, засилва развитието на анемия.
Кофеинът, въздействайки върху централната нервна система, може да доведе до безсъние, изостряне на състоянията на тревожност, депресии и др.; да засили и срещащата се често по време на бременността тахикардия и палпитации.
Препоръката на лекарите е дневно да не се приема повече от 300 мг кофеин. Във връзка с това по-долу представяме съдържанието на кофеин в различните напитки:
1 чаша шварц кафе – 135 – 200 мг;
1 чаша еспресо – 100 мг’
1 часа капучино – 100 мг;
1 чаша турско кафе – 57 мг;
1 чаша кафе без кофеин – 5 мг;
1 чаша турски чай (запарен) 20-110 мг;
330 мл студен чай – 70 мг;
200 мл чай в пликче – 30 мг;
1 кутийка кола – 30 – 56 мг;
1 кутийка диетична кола – 30 –45 мг;
1 кутия енергийна напитка – 50 мг;
50 гр черен шоколад – 50 мг;
100 гр млечен шоколад – 20 мг.