Как да различим сърдечната болка
Снимка: радио Видин
Как да разпознаем сърдечната болка?
„Сърцето боли, но не всяка болка е от сърдечен произход. Сърдечната болка е тази, която се разполага зад гръдната кост, малко по-нагоре към долната челюст, много често е съпроводена със стягане в долната челюст, стягане в лактите или само в едната ръка – лакът и пръсти, болка, която възниква внезапно, която продължава може минути, когато продължава повече от 30 е вече много опасно, и същевременно болка, която може да изчезне, но отново може да се появи. Такъв тип болка, която изчезва и се появява, винаги трябва да се помисли, че може да е от сърдечен произход. Докато болката, която продължава часове, която се влияе от позата на тялото, от движение в раменете, в гръбначния стълб, това е болка, която е свързана с мускулатурата и със ставите. Има и болка, която е с характер на бодеж. Тя е предимно болка на нервно-психическо разстройство. Тези бодежи, които бързо преминават, местят се в сърдечната област или в целия гръден кош, са предимно на нервно-психическа основа,“ коментира началникът на отделението по кардиология на Многопрофилна болница за активно лечение „Св. Петка“- Видинд-р Соня Белева по БНТ,
Всеки млад човек трябва да мисли за сърцето си след години. Основен рисков фактор е стресът, затова е необходимо да се търсят начини за неговото преодоляване, казва още тя и добавя:
„Не бива да се злоупотребява с алкохол, с цигари. В комбинация стрес, алкохол, енергийни напитки – кафе, кола, още повече увеличават стреса. Много важен фактор е наднорменото тегло. Наднорменото тегло не е само козметичен дефект, то е действително много важен фактор за здраво сърце. То води заедно със стреса до ранно изявяване на артериална хипертония. Високото артериално налягане е най-важният рисков фактор за болно сърце след години в комбинация и с други заболявания, особено захарен диабет. По-малко стрес и повече физическо усилие. Действително като антистрес терапия се препоръчва физическото натоварване. Дали ще бъде под формата на фитнес, тичане, каране на колело или работа в земеделската градина това всеки си избира. Но физическото усилие е антистрес терапия.“
Заради стрес, консумация на алкохол, тютюнопушене и съпътстващи заболявания все повече жени постъпват в отделението с остър инфаркт на миокарда. Съотношението мъже-жени вече се изравнява. Наблюдава се и подмладяване на пациентите.
При съмнение за проблеми с оросяването на сърдечния мускул и за стеснени артерии на сърцето е добре да се направи коронарография, за да се провери проходимостта на артериите на сърцето и да се предотврати развитието на инфаркт на миокарда, препоръча д-р Белева.
Повече по тази и останалите теми в предаването може да чуете в звуковия файл.