Менопаузата – 7 истини, които не знаем
Менопаузата е период от живота на жената, в който настъпва изчерпване на яйчниковата функция и прекратяване на менструацията. Менопаузата може да бъде естествена – естествено прекратяване на яйчниковата функция; и изкуствена – премахване на яйчниците по хирургичен път или прекратяване на функцията им чрез радиационни или лекарствени въздействия.
Истина първа
За делфините и „Хипотезата за бабата“
Менопаузата и последвалата загуба на детеродна способност се среща единствено у човека и… делфините (косатки и гринди) и при нито един от останалите видове дългоживеещи млекопитаещи.
Учените все още не са изяснили напълно механизма на този процес, затова съществуват няколко хипотези. Една от тях се напича „Хипотеза за бабата“. Според нея прекратяването на менструацията цели възрастната жена да се грижи по-добре за определено количество свои потомци и да не се налага по-младите потомци да се конкурират за храната с многобройните внуци. Такова поведение е актуално, когато самките напускат групата, за да търсят самец „навън“.
В такъв случай женската особа има много по-голяма мотивация да съхрани своето потомство: нейните гени са представени в групата единствено в децата и внуците. Самката няма братя и сестри. Само че при косатките и гриндите се случва по-различно: след оплождането самката и самецът се завръщат в своите си групи. За сега не е известно на какво се дължи сравнително голямата преживяемост след менопаузата.
Истина втора
За мъжете на средна възраст
Мъжката менопауза (андропаузата) се характеризира със снижение на нивата на тестостерона в кръвта. Това води до промяна в поведенческите реакции, загубата на мускулна маса, преразпределение на мастната тъкан по тялото, снижение на либидото и др. За разлика от жените обаче, при мъжете намаляването на мъжкият полов хормон – тестостерон – става плавно, а не изведнъж. След 35 г. възраст нивото на тестостерона спада с 1% годишно.
Смяташе се, че всички проблеми при мъжа идват от спадането на нивата на тестостерона. Стисанието The New England Journal of Medicine обаче публикува резултати от изследване на група американски учени, които показват, че намаляването на либидото и преразпределението на мазнините по тялото е резултат от намаляване синтезата на женския полов хормон естроген.
Истина трета
За преждевременната менопауза
Като правило след менопаузата се наблюдава отпадане на силите, сърдечно-съдови промени (аритмии, колебания на артериалното кръвно налягане), нарушение в терморегулацията, намаляване на еластичността на кожата и др. Когато обаче това стане при преждевременна менопауза (преди 40 г.) и при ранна менопауза (40 – 45 г.) ситуацията е още по-лоша. Изследванията са показали, че средната продължителност на живот у такива жени е по-ниска от останалите поради развитието на сърдечно-съдовите промени и остеопороза. Не е изяснено напълно дали това се отнася и за жени, на които яйчниците са били отстранени в млада възраст по оперативен път.
Проучване, проведено с 12 134 жени, след менопаузата, показва, че всяка година, с функциониращи яйчници, намалява риска от ранна смърт с 2%. Става въпрос за намаляне на вероятността от развитие на исхемична болест на сърцето. Впрочем късната менопауза също крие своите рискове – развитие на рак на гърдата и на ендометриума.
Професионалистите съветват – ако менопаузата е настъпила преди 40 г., да се приема хормонозаместителна терапия (естрогени), за да се намалят, доколкото е възможно, негативните последици от това състояние.
Истина четвърта
За хормонозаместителната терапия
Тя се прилага за да се минимализират негативните явления от ранната менопауза. Хормонозаместителната терапия е единствената с доказана полза в климактериума, марар че има и своите слаби страни, за които често са предмет на спорове в медицинските среди.
Резултати от изследване, публикувани на страниците на The Journal of the National Cancer Institute, показват, че жените, приемащи естрогени и гестагени по-често боледуват от рак на гърдата, в сравнение с тези, които приемат единствено естрогени. Но в този случай пък нараства риска от развитие на рак на ендометриума на матката.
Според учените хормоналните препарати оказват „мечешка услуга“ на жените: от една страна маскират симптомите на рак на гърдата и заболяването се открива в по-късен стадий; засилват съсирването на кръвта и образуването на тромби, но пък намаляват риска от развитие на остеопороза и рак на дебелото черво.
Истина пета
За соята и фитоестрогените
Логично, стремейки се да избегнат нежеланите ефекти на хормонозаместителната терапия, много жени се обръщат към народната медицина. Известно е, че в редица растения се съдържат т.н. фитоестрогени. Затова зърнените храни, соята, че дори и морковите, са предпочитана храна по време на менопаузата.
За съжаление исзледвания по въпроса са показали, че те изобщо не са в състояние да заместят хормоналната терапия. Жените, използвали соя за намаляне на нежеланите симптоми по време на климактериума, не само че не получили някакво подобрение, но и дори са имали ред неприятности.
„Жените би следвало да преосмислят приема на хранителни продукти като начин за нормализиране на хормоналния фон“, твърди доктор Силвина Левис, професор в Университета в Маями.
По време на изследване, обхванало 248 жени на възраст 45 – 60 години, учените не са установилик благоприятно въздействие от приема на соя.
„Нещо повече, при тези жени се наблюдават повече запек, метеоризъм и горещи вълни“, продължава д-р Левис.
Това, че фитоестрогените не намаляват нощното изпотяване и горещите вълни, било потвърдено и в друго научно изследване.
Истина шеста
Колко е важно доброто настроение
Освен чисто всичко друго, след климактериума у жените се развиват и т.н. психосоматични изменения. Резултати, публикувани в The Lancet Oncology, показват, че преминали когнитивно-поведенческа психотерапия, се научават да се справят с горещите вълни и нощното изпотяване и да нормализират съня си.
Доказателство за доброто настроение влияе положително на състоянието, са жените в Япония. Японките страдат по-малко от европейките от климактерични оплаквания, защото в тази страна на менопаузата се гледа като на „благородна болест“, а не като на затихване на живота на жената.
Напротив konenki — така японците наричат менопаузата, е свойствена на богатите и уважавани жени, водеща със себе си обновление и промяна.
Истина седма
За майчинството след менопаузата
Учени от университета в Стандорф са разработили технология за стимулиране на нефункциониращия яйчник, Във всеки яйчник има няколко неразвити фоликула, които съдържат яйцеклетки. При първична яйчникова недостатъчност зреенето на фоликулите се прекратяв и това е една от причините за безплодие.
Новата технология дава възможност извлича тези фоликули от яйчника, подлага ги на обработка и ги депонират в маточните тръби. Следва хормонална терапия, в резултат на която, в някои случаи, се формират здрави яйцеклетки. Последните се извличат и се прави ин витро оплождане. Технологията продължава да се развива и усъвършенства.
И да добавим – настъпването на менопаузата не означава, че жената не може да забременее самостоятелно. Случва се менструацията да се прекрати, но яйчниците продължават да произвеждат яйцеклетки. затова жените се съветват, поне година след последната менструация да продължават да вземат контрацептивни мерки, ако не желаят бременност. Ако менструацията е прекратена пред 50-тата година, добре е контрацепцията да продължи поне още две години.
Панайотка Панайотова
2 Отговори
[…] при хората в средна възраст (особено жени в менопауза); регулиране нивата на калция в организма; поддържа […]
[…] Менопаузата – 7 истини, които не знаем […]