Менопауза – кога настъпва и как се диагностицира
Животът на всяка жена се състои от етапи, свързани с хормонални промени:
- период на съзряване;
- репродуктивен период, в който жената е готова да се възпроизвежда;
- менопауза – период на постепенно намаляване и пълна загуба на репродуктивната способност.
Постепенното намаляване на нивото на женските хормони води до промени в работата на женското тяло.
Какво е менопауза (климакс, климактериум)?
Периодът на менопаузата обикновено се разделя на три етапа:
- пременопауза;
- менопауза;
- постменопауза.
Менопаузата може да бъде естествена и предизвикана (изкуствена) – в резултат на хирургична интервенция или лечение (лъчелечение, химиотерапия и др.
Международната асоциация по менопауза показва, че пременопаузата продължава от 15 до 18 месеца. В 80% от случаите клиничната картина на менопаузата се проявява със:
- зачервяване;
- прекомерно изпотяване;
- замаяност;
- тахикардия;
- високо кръвно налягане;
- безсъние.
Но основният признак на настъпването на менопаузата, след което жената обикновено се обръща към гинеколог, е липсата на менструацията.
Не съществува точната възраст, в която възниква менопаузата. Обикновено, изчезването на репродуктивната функция се случва в интервала между 45 и 55 години, но може да настъпи още по-рано – преди 40 години и тогава говорим за ранна менопауза. Тя може да бъде свързана с автоимунни и инфекциозни заболявания, хормонални смущения, химиотерапия или генетична предразположеност, могат да доведат до ранна менопауза. Смята се, че наследствеността в 50-70% играе важна роля за времето на настъпване на менопаузата. Вредни навици като пушене, употреба на алкохол и наркотици ускоряват началото на менопаузата. Също така, последните проучвания сочат, че жените без раждане са по-податливи на началото на менопаузата.
Каква роля играят хормоните?
Фоликулостимулиращият хормон (FSH) се произвежда в предната хипофизна жлеза. При жените той е отговорен за узряването на овариалните фоликули. Този хормон се появява по време на първата менструация и го придружава до постменопауза. Той също така провокира овулацията – процесът на разпукване на зрели фоликули и освобождаването на яйцеклетка. След това жената започва лутеалната фаза, през която се образува прогестерон – стероид, който подготвя женския организъм за бременност.
Когато настъпи менопауза, репродуктивните процеси изчезват. Яйчниците престават да функционират, а с това и производството на естроген намалява, но в същото време хипофизата увеличава производството на фоликулостимулиращ и лутеинизиращ хормон (LH). По време на менопаузата нивота на FSH може да достигне 133,36 mMe / ml (преди менопаузата, степента на FSH по време на овулацията е 5,53 – 16,67 mMe / ml). Към края на постменопаузата, тази цифра пада до 54.9 mIU / L. Повишеното ниво на FSH в организма също се влияе и от горещото време.
Увеличение на FSH и други хормони се наблюдава не само по време на менопаузата. Сред заболяванията с такъв симптом могат да бъдат аденохипофизни тумори, синдром на Свайер и синдром на Шершевски-Търнър, ендометриоза, киста на яйчниците.
За да елиминирате наличието на тежки хормонални и генетични заболявания и да разберете дали сте започнали менопауза, трябва да направите изследване на FSH.
Как да научите за началото на менопаузата?
Лекарите препоръчват проверка на FSH веднага щом жената почувства първите признаци на менопаузата – промени в цикъла, горещи вълни, емоционална нестабилност. По време на анализа трябва да се подготви: следвайте тридневна диета, премахнете алкохола и така нататък. В деня на посещението в лабораторията не бива да сте яли в последните три часа, но можете да пиете вода в малки количества. Забранено е пушенето 12 часа преди анализа и упражняване на физическа активност. За най-добри резултати повторете процедурата три пъти.
FSH не е единственото нещо, което лекарите проверяват за жени със симптоми на менопауза. Възможно е, когато пристигнете на среща с гинеколог, ще бъдете помолени да направите допълнителни изследвания: ултразвук на щитовидната жлеза, мамография, намазка за рак и данситометрия (записва ранната диагностика на остеопорозата). Всички тези изследвания изискват допълнителни разходи и време, което не всяка жена има.
Има и друг начин да научите за началото на менопаузата. Правейки това ще позволи домашен тест за менопауза за менопауза FRAUTEST менопауза.
Принципът на теста се основава на определянето на дългосрочно повишаване на нивото на фоликулостимулиращия хормон (FSH) в урината на жената, така че няма нужда от кръвен тест за поставяне на диагноза. Увеличеният FSH е основен маркер за началото на менопаузата.
Какво още се променя с климакса?
Освен всички други промени, климактериумът се отразява на състоянието на костите и кожата. Костите стават по-тънки и по-лесно чупливи, тъй като плътността им намалява, кожата губи еластичността си. Затова при ранния климакс често се назначава заместваща хормонална терапия. Тя позволява да се съхрани младостта на кожата, костите и на организма като цяло.
Хормонозаместителна терапия – кога и на кого?
Хормонозаместителната терапия се прави задължително по лекарска преценка и предписание! Тя не е показана при маточните кръвотечения с неясен произход, острият хепатит, тромбоемболията и ракът на ендометриума на матката. Другите случаи изискват допълнителни изследвания. Те се провеждат при миома, ендометриоза, мигрена, епилепсия и жлъчнокаменна болест.
–––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––Никотинът – най-краткият път към менопаузата
Доказано е, че ранен климакс се регистрира при повече от 30% от жените, които изпушват над 30 цигари на ден в продължение минимум на 4-5 години. Тези данни за първи път са представени от канадски учени и след това нееднократно са потвърдени от други изследвания. Френски изследователи твърдят, че над 15% от всички случаи на ранна менопауза са свързани с постоянното вдишване на тютюневия дим.
––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––
1 Отговор
[…] Менопауза – кога настъпва и как се диагностицира […]