Новост в критериите за извършване на тонзилектомия при деца
Премахването на тонзилите и аденоидната вегетация в детска възраст крие риск от развитие на инфекциозни и алергични заболявания, показва изследване на Американската медицинска асоциация по оториноларингология – хирургия на главата и шията (JAMA Otolaryngoloy – Head and Neck Surgery).
Стратегическото разположение на тонзилите ги прави първа естествена защитна бариера срещу предаваните по въздушно-капков път вирусни и бактериални инфекции, а също и за сформиране на имунния отговор при този тип инфекции.
В резултат на проведено 30 годишно проучване, учени от Австралия, Дания и САЩ, предлагат да се обновят критериите за извършаване на тонзилектомия като средство за лечение на хроничния тонзилит, и аденектомията, като средство при лечение на рецидивиращи инфекции на средното ухо.
По време на проучването са изследвани 1 189 061 деца, родени в Дания, в периода 1979-1999 г. Те са били проследени в първите 30 години от живота си. През първите 9 години на живота, когато тези тъкани са най-активни за развиващата се имунната система, на 17 460 от изследваните е извършена аденектомия, на 11 800 тонзилектомия, а на 31 377 аденотонзилектомия. Децата не са страдали от други заболявания.
Анализът показва следните резултати:
- тонзилектомията увеличава почти трикратно риска от заболявания на горните дихателни пътища – астма, пневмония и ХОББ
- аденектомията увеличава почти два пъти риска от развитие на ХОББ, заболявания на горните дихателни пътища и заболявания на конюктивата;
Изхождайки от статистическия анализа, учените смятат, че у всеки един от пет пациента, след тонзилектомия се развиват инфекции нагорните дихателни пътища, които не биха се развили, ако тонзилите не бяха отстранени. Ефективността от лечението на болестта, по повод на която са извършени операциите, показва нееднозначни резултати:
- аденектомията значително е понижила риска от нарушения на съня;
- и двете операции не са повлияли върху синусовата секреция;
- след аденотонзилектомия рискът от възпаление на средното ухо се е увеличил четири – пет пъти, като значително се увеличил риска от заболявания свързани с възпаления на синусите.
По този начин някои краткотрайни преимущества и позитиви на оперативното лечение не премахват рисковете в дългосрочен план, Нещо повече – част от рисковете нарастват след операцията или не показват съществена промяна.
В научната литература се утвърждава все повече ролята на тонзилите и последствията след тяхното остраняване, Те са особено важни, в периода когато организмът расте и се развива, поради което изследователите препоръчват тонзил/аденоектомии да се извършват само при наличие на много сериозни проблеми.
Изследователите намират, че в много случаи не следва да се прибързва към операция като радикален метод, а при нетежки случаи разумен първи избор на терапия следва да е динамичното наблюдение.
Д-р П. Панайотова.
Цялата статия можете да прочетете тук: https://jamanetwork.com/journals/jamaotolaryngology/fullarticle/2683621
1 Отговор
[…] на типичните детски инфекции, които спомагат за формиране на имунитета. В съвременното общество децата все повече живеят в […]