Гладна стачка в „Александровска“: Трябва ли да се стига до тук за малко финансова прозрачност?
От понеделник, 29 юни 2026 г., проф. д-р Милена Иванова Иванова-Шиварова – председател на синдикалната секция на Национален синдикат „Защита“ в УМБАЛ „Александровска“ ЕАД, преподавател в Медицински университет – София и дългогодишен служител в лечебното заведение – започва безрочна гладна стачка.

За това съобщиха от Синдикат „Защита“. Решението е взето, след като Национален сидникат „Защита“ внесе заявление по Закона за достъп до обществена информация, с което поиска информация относно възнагражденията на ръководството на болницата и критериите за определянето им, както и за финансовото и икономическото състояние на УМБАЛ „Александровска“, която според изнесена информация от Министерство на здравеопазването има над 60 млн. евро задължения.
Вследствие на което не получихме отговор на поставените от нас въпроси, а започна дисциплинарна процедура срещу проф. Шиварова, която според нея е свързана с активната ѝ синдикална дейност, защитата на трудовите права на работещите и поставянето на въпроси относно прозрачността и законосьооразността при управлението на лечебното заведение. Днес синдикатът официално уведомява министра на здравеопазването за предстоящата гладна стачка, бихме искали да бъдат избегнати подобни крайни действия и настоява за незабавна институционална намеса, посочват от „Защита“.
Ако компетентните държавни институции не предприемат своевременни действия, синдикатът ще обсъди предприемането на последващи националии протестии действия в системата на здравеопазването.
„Този протест не е само в защита на проф. д-р Милена Иванова-Шиварова. Този протест е в защита на всички работещи в българското здравеопазване“, уточняват от „Защита“.