Hад един милиард лева за здравеопазването на децата идват от джоба на родителите
През 2024 година българските родители са похарчили над един милиард лева за здравеопазването на своите деца. Това показват данните от доклада на Тръст за социална алтернатива.

В проучването са включени информация от Евростат, Националния статистически институт и Националната здравноосигурителна каса (НЗОК), както и резултати от проучване за цените на детските лекарства. Докладът е изпратен до Министерството на финансите, Министерството на здравеопазването, НЗОК, различни парламентарни групи и комисии. През 2024 г. НЗОК е похарчила над 126 млн. лв. за болнично лечение на деца, с около 30 млн. лв. от тези средства за деца на възраст от една до три години и повече от 20 млн. лв. за деца под една година, посочва докладът.
Половината от родителите изпитват трудности при покриването на разходите за лекарства за децата си, а 14,4% от тях се чувстват „силно затруднени” от тези разходи. Средно родителите отделят 562,32 лв. годишно за медикаменти за едно дете, сочи още докладът. Неспособността на родителите да осигурят необходимите лекарства затруднява достъпа до качествена и адекватна медицинска помощ и води до сериозни здравни неравенства сред децата. Ограниченият достъп до лекарства оказва отрицателно влияние върху здравето на децата, довежда до отлагане на посещение при лекар, усложнява заболявания и увеличава хроничността на състоянията. Недостатъчното и забавено лечение натоварва системата за спешна медицинска помощ и увеличава броя на детските хоспитализации, което по този начин разходва ценни ресурси на здравната система за лечение на предотвратими случаи.
В доклада организациите за застъпничество подчертават неотложната нужда от реформи в лекарствената политика, насочена към деца и родители. Предложено е, ако НЗОК инвестира в безплатни медикаменти за лечение на остри вирусни инфекции и антибиотици за всички деца до 18 години, годишната сума би била около 17,7 млн. лв., което представлява 14% от текущите разходи на НЗОК за детски хоспитализации, се допълва в доклада.
Източник БТА