Пролетна умора – кой витамин не ни достига
Пролетната умора, от която много хора се оплакват, в много от случаите е свързана с хиповитаминоза – намалено количество на витамини.
Защо е така?
„През зимата качеството на нашата диета намалява значително, тъй като не всеки може да си позволи да яде пресни плодове и зеленчуци всеки ден. Качеството на продуктите също се влошава: една ябълка, престояла шест месеца в склад, съдържа много по-малко хранителни вещества, отколкото когато е била откъсната от дървото.“, обяснява Андрей Кондрахин, лекар по клинична фармакология.
Приблизително от ноември до началото на март в повечето региони на страната слънцегреенето е по-малко малко, а това е необходимо за синтеза на витамин D. Хиповитаминозата се влошава с началото на пролетта, когато тялото се „събужда“ и метаболизмът се ускорява. Витамините започват да се усвояват по-активно и дефицитът става особено забележим.
Какиво пропускаме?
Поради липса на излагане на слънце, много от нас имат дефицит на витамин D или калциферол, повечето от които получаваме от излагане на слънчева светлина. Този витамин е от съществено значение за здравето на костите, защото помага на калция да се абсорбира в тънките черва. Освен това има антиоксидантен ефект и е необходим на имунната система за борба с инфекциите.
Много от нас изпитват недостиг на витамини от група В, които участват в много биохимични процеси в тялото ни. Те нормализират функционирането на нервната и сърдечно-съдовата система, подпомагат здравето на червата и кожата, поддържат психичното здраве и участват в енергийния метаболизъм и мускулната функция.
Витамините от тази група получаваме основно от храната, но както знаем, осигуряването на пълноценна диета през зимата е много трудно.
„Микроорганизмите в храносмилателната система помагат за синтеза на тези витамини, така че стомашно-чревните здравословни проблеми влошават този дефицит“, каза д-р Андрей Кондрахин.
Според лекаря много от нас сега изпитват липса на витамин С поради възпалителни реакции, причинени от остри респираторни вирусни инфекции, към които се добавя и COVID-19. Витамин С е мощен естествен антиоксидант, който защитава клетките и тъканите на тялото от вредното въздействие на свободните радикали, които отслабват мускулите.
Как да разберем кои витамини ни липсват?
По-долу са изброени някои признаци на хиповитаминоза. Необходимо е да се направи резервация, че горните симптоми могат да се появят по други причини (например припадъците могат да бъдат резултат от инфекция).
- Рагади в ъглите на устата показват липса на витамин В2.
- Лошият дъх може да бъде причинен от дефицит на витамин B3.
- Ако дори при леки наранявания се получават синини, най-вероятно количеството на витамин С не е достатъчно.
- Една от възможните причини за хроничен запек е дефицитът на витамини от група В.
- Причината за световъртеж и шум в ушите може да бъде липсата на витамини В3 и Е, както и на манган и калий.
- Зачервяване на очите и невъзможността за бързо адаптиране към тъмното понякога се свързват с липсата на витамини А и В2.
- Пърхотът се появява при недостиг на витамини B12, B6, F и селен.
- Тъпата и чуплива коса е признак за липса на витамини B, F и йод.
- Косопадът понякога се свързва с липсата на витамини B9, C, H и инозитол.
- Причината за безсънието може да бъде дефицит на витамини от група В, калий и калций.
- Честите кръвотечения от носа са причинени от липсата на витамини С, К и В3.
- Акнето и червените петна по шията са признаци на недостиг на витамин А и В.
Какво да направим, за да установим дефицита на витамини?
„Не бива да се поддавате на изкусителната илюзия „сега ще пийна нещо и ще се почувствам по-добре“. Не става така. Дори и да купите куп скъпи буркани, няма да ви помогне, ако не приемате необходимите ви витамини и в правилното количество. Дозировката трябва да се определи от лекар, тъй като при самостоятелно приемане съществува риск от прекаляване. Например, предозирането на витамин D може да доведе до излишни количества калций, а витамин А е токсичен за черния дроб“, казва още д-р Андрей Кондрахин.
Яйцата и при диабет