Депресията – как да я разпознаем
24 март е Международен ден за борба с депресията. Отбелязва се, за да се повиши осведомеността за проблемите на психичното здраве. Как се чувства човек в депресия? Отговаря медицинският психолог Олга Щербакова.

Депресираният човек обикновено е потиснат, угрижен, тъжен, тревожен или апатичен. Често способността на пациента да изпитва удоволствие е намалена или загубена. Самочувствието може да намалее, волята за живот и обичайните дейности може да се загуби.
Отрицателна представа за света, умора, липса на енергия, нарушение на паметта и намалена концентрация, нарушения на съня и апетита, двигателна изостаналост, суицидни мисли. Ето как често изглежда депресията отвътре.
Ако забележите тези симптоми в продължение на две седмици или повече, може да подозирате депресивен епизод. Понякога депресията може да се маскира като някаква болест, може да се появи болка в тялото, но нищо не се открива по време на медицинска диагностика. И понякога депресията изглежда като умора, забравяне, сълзливост или чувство на постоянно желание за сън.
Ако имате съмнения за депресия, по-добре е да се консултирате с медицински психолог, психотерапевт, психиатър или невролог. Лекарят ще може адекватно да установи причината и диагнозата, ако има такава.
Или анализирайте сами колко дълго сте имали това състояние? Какво се случваше в живота ти в този момент? Има ли нещо, което предизвиква недоволство, което ви разстройва?
Понякога това може да е свързано с някои негативни житейски събития (развод, смърт, загуба на работа, болест и др.). И тогава говорим за реактивна депресия или скръб и това може да изчезне от само себе си с времето или с подкрепата на психолог/психотерапевт. Понякога се предписват лекарства, за да помогнат.
Депресията може да бъде свързана с вътрешни и неочевидни причини и лекар или психолог ще ви помогнат да разберете това. Депресията може да бъде свързана с психично разстройство и това също може да бъде диагностицирано от лекар.
Има методи за диагностициране на депресия: например методът на А. Бек, който можете да направите сами, за да прецените дали има нарушение на настроението, паметта, вниманието и инхибирането. Като начало, ако забележите подобни симптоми в себе си, опитайте се да си починете, да подобрите съня си и да се разхождате. Ако такива очевидни мерки не помогнат, трябва да се консултирате със специалист за правилна диагноза и лечение.