Адв. Петрова: Хора, които имат възможности и влияние, не се занимават със заплахи
Хора, които имат възможности и влияние, не се занимават със заплахи. Така започна коментара си по повод на поредната персонална заплаха срещу нея, адв. Мария Петрова – специалист по медицинско право.
„За мен, хора, които имат възможности и влияние, не се занимават със заплахи. Приемам го по-скоро като глупава защитна реакция на хора, които не могат и не знаят какви мерки да предприемат, за да се закрепят на властовите си позиции.“, заяви юристът.
„Предупреждението беше в посока, че ако продължавам да коментирам подобни казуси и да твърдя, че определени хора не управляват съответни болници по най-добрия начин, а министърът бездейства – нещо, което е факт, аз, мои близки, включително децата ми няма да могат да се лекуват в която и да е голяма болница, защото имало негласна или гласна вътрешна уговорка между ръководствата на тези болници „такива, като мен, да не бъдат допускани“. Разговорът стигна до там – да ми бъде казано в прав текст, че когато децата ми умират по стълбите на някоя болница и никой не ги пуска вътре, тогава аз ще разбера какво е“, разказа тя.
В българското здравеопазване не става нищо хубаво, нищо градивно, нищо конструктивно и нищо в полза на обществото, заяви категорично пред БНР специалистът.
В интервю за предаването „Преди всички“ адв. Петрова напомни, че казусът „Пирогов“ не е единствен. Тя напомни лечебните заведения, където също имаше такива ситуации и каза: „Това е само върхът на айсберга„.
Месеци наред болница „Пирогов“ е обект на различни проверки. Освен искания за оставки, които се разменят между ръководството и здравното министерство, в публичното пространство се отправят вече и директни заплахи между участници в този конфликт.
Българското здравеопазване вече е изпавено не пред колапс, то е в клинична смърт, а жертви на цялата тази система са всички лекари и пациенти, категорична бе адв. Мария Петрова.
„Напоследък виждате, че дори министърът се явява безвластен, безгласен в желанието си да смени управата на една държавна болница – нещо, което принципно законът му позволява във всеки един момент, но се създават всякакви други политики и влияния, така че това да не може да се случи“, коментира специалистът.
Според нея „Пирогов“ се управлява зле и болницата сама допуска подобни конфликти да се случват:
„Това показва, че тези хора нямат никакви мениджърски умения, не им пука за доброто управление на болницата или за благото на техните служители, лекари, персонал или за пациентите. На тях основната им ключова идея е да се задържат на властта, която имат„.
По думите ѝ обаче и неправителственият сектор има огромна вина, защото, според нея, фокусира проблема не на най-болезненото и не на най-конструктивното място:
„Мястото е не да търсим протести, не да търсим виновници, които да сочим с пръст, и лекарите всеки ден да вървят по тънката линия между „Осанна“ и „Разпни го“, а това да имаме системи за рапортуване, да имаме прозрачно здравеопазване, да нямаме съмнения дали едно лекарство е приложено или не, дали е донесено от друга болница или е продадено, да имаме възможност да проследяваме процесите в здравеопазването и да ползваме „черната кутия“ в здравеопазването – нещо, което да подобри системата, анализирайки грешките и създавайки алгоритми, така че те повече да не се допускат“.
Според нея пари в здравеопазването има. Тя изтъкна обаче, че покрай скандалите с големите болници се пренебрегва проблема с НЗОК.
Адв. Петрова е на мение, че проблемът в здравеопазването ни е, че не можем да се поучим от грешките си.
„Хоризонт“ отправи покана за участие в предаването и към директора на „Пирогов“ д-р Валентин Димитров. Тя обаче остана без отговор.
Интервюто на Илия Вълков с адв. Мария Петрова в предаването „Преди всички“ чуйте в звуковия файл.
1 Отговор
[…] Адв. Петрова: Хора, които имат възможности и влияние, не…плахи […]