Професионалният шанс често ни спохожда, важното е да не го изпуснеш
„Професионалният шанс често ни спохожда, но е необходимо да го „уловиш“, не да го пропуснеш. Именно оттук започва логичното израстването на всеки млад лекар, който следва мечтите си и ги постига, като „попива“ всичко позитивно от доайените в своята лекарска среда.“ Това споделп д-р Димитър Черкезов подчерта д-р Димитър Черкезов, началник на Отделение по кожни и венерически болести в МБАЛ „Света София“.
Д-р Димитър Черкезов е завършил Езиковата гимназия „Христо Ботев“ в Кърджали. Провежда първия цикъл на медицинското си образование в Университета „Фридрих Шилер“ в Йена, Германия. Завършва с отличие медицина в Медицинския факултет на СУ „Св. Климент Охридски“ и придобива втора специалност „Обществено здраве и здравен мениджмънт“.
Професионалните му интереси са насочени към клиничната дерматология, естетичната дерматология и венерологията. Притежава множество допълнителни квалификации и е преминал различни практически обучения в сферата на клиничната и естетична дерматология в България, Белгия, Франция, Италия, САЩ, Чехия, Грузия и Германия.
Решението да стане лекар се родило приблизително 2 години преди да завърши средното си образование, а решава да стане дерматолог някъде в 4-ти курс в Медицинския факултет на Софийския университет. Баща му също е лекар-дерматовенеролог с дългогодишен стаж, но изборът не е направен под негово влиюние или настояване. По-скоро един разговор с преподавател от онова време– големият образен диагностик доц.д-р Захари Тончев, който му каза, че „да продължиш специалността на родителя си в медицината, е като да продължиш рода си“. Тези думи силно ме докоснаха и ме накараха да взема това решение. Разбира се ролята на баща му – проф.Тодор Черкезов, не е никак малка. На него той дължи основите на дерматовенероголията. Друг голям негов учител, който ме запали по време на студентските ми години по тази специалност беше доц. Кирил Праматаров – изключителен интелект, изключителен лекар и преподавател, който, за съжаление вече не е сред нас, всички негови учители по време на специализацията му – проф. Николай Цанков, доц. Развигор Дърленски, доц. Иван Богданов, проф. Здравка Демерджиева.
След 4-годишното си образование във Федерална Република Германия д-р Черкезов се завръща в България, завършва с отличие и като специализант избира дерматологията. Негови учители са уникални преподаватели, с които българската дерматологична школа се гордее. Един от тях – проф. Николай Цанков, член-кор. на БАН, който е негов ментор и научен ръководител, също взе участие в диалога ни. Поводът бе отбелязването на 100 години от създаването на Българското дерматологично дружество – най-старото у нас, и предстоящият конгрес на лекарите от тази специалност.
Приоритетите в работата на д-р Черкезов са свързани с болестите по кожата, варираха от класическата екзема (атопичен дерматит) и нейните причинители, до псориазис и взаимовръзката между болестите на вътрешните органи и кожата, към диагнозите „витилиго“ и „уртикария“.
С тревога съобщава, че дерматозите все по-често се срещат в ежедневието ни, като за по-честите има определена сезонност. Например пешз зимата се наблюдават повече проявите на кожна сухота и всички, свързани с нея дерматози – екземи по ръце и тяло, студови уртикарии, обостряния в атопичния и себорейния дерматит и др. Разбира се, алергичните контактни дерматити предстоят с настъпването на пролетно-летния сезон, както и всички дерматози, пряко свързани с UV-лъчението.
Д-р Димитър Черкезов не гледа с едното око към други държави с по-развита и по-добре платена медицинска практика, а вече работи по своята специалност и се е утвърдил в българска болница.
В личен план д-р Черкезов се радва на своето семейство и тригодишнип си син Теодор, който носи името на своя дядо – дерматологът и мениджър Тодор Черкезов.
Обича футбола и следи всичко, случващо се във футболния свят, обича музиката – всякаква хубава музика, обича много и българската литература – нашата класика – любимите ми писатели са Алеко Константинов, Елин Пелин, Иван Вазов. Почти всичките им произведения са актуални и в днешни дни, което е показателно за гениалността на тези бележити наши творци. От чуждестранните любими са му Гьоте, Мигел де Сервантес, Дж.Р.Толкин.
Целият разговор с д-р Димитър Черкезов можете да чуете в звуковия файл.