Какво даде 2020 г. на медицината
Безспорно първото място в медицинските постижения за 2020 г. заема поява на ваксината срещу коронавирус, продукт на нова технология – messenger RNA.
Пандемията измести фокуса изключително към борбата с Ковид-19 и постиженията в останалите области на медицината и технологиите, обичайно следени с голям интерес, останаха на заден план, но ги има.

Ето какво още донесе 2020 в областта на медицината според специалистите от една от най-авторитетните болници в САЩ – тази в Кливланд, и популярния сайт за здраве и медицина Prevention.com.
Генна терапия за анемия
При сърповидно-клетъчната анемия и при таласемията, дефектният ген, който причинява наследствената болест, се извлича и „поправя“. През 2020 година учените от няколко изследователски центъра белязаха прогрес по технологията, по която се работи от години. Двата вида анемии се причиняват от наследен дефект в гена, който отговаря за произвоството на хемоглобина в червените кръвни телца.
Учените от детската болница в Бостън тестват генна терапия, при която генът се превръща в своя по-здрава версия, наречена фетален хемоглобин. При 8 пациенти, лекувани досега, се наблюдава ръст на хемоглобина, подобни са резултатите и от други тестове с техники за редактиране на увредения ген. Надеждите са, че един ден по подобен начин ще се лекуват много генетични заболявания като хемофилия, имунодефицити и някои видове рак.
Телемедицината
Ковид-19 ускори процес, който се развива отдавна и ще бъде бъдещето на медицината – преглед през компютър, приложение, телефон. Освен че все повече болежки се диагностицират и лекуват дистанционно, това вече се случва и в областта на психотерапията. Засега процесът прохожда при масовите пациенти и диагнози, но потенциалът му е огромен. Пример за това са, например, свързаните със смартфона пейсмейкъри и дефибрилатори. Те осигуряват електрическия импулс на сърцето, който го кара да се свива и да изтласква кръвта. Така се предотвратяват или поправят аритмиите, когато естественият ритъм на сърцето е нарушен. Мониторирането на тези устройства от разстояние е изключително важно при грижата за подобни пациенти. Обичайно информацията се предава на място, при свързване с монитор на легло. Това обаче е възможно и с пейсмейкъри, свързани с блутут през мобилно приложение, което може да изпраща данните до лекаря, а сащо и позволява на самите пациенти да следят по-добре състоянието си.
Ендоскопи за еднократна употреба
Едноскопите за многократна употреба създават риск от пренос на инфекции от пациент на пациент, колкото и рядко да се случва това. Дуоденоскопът за диагностика и лечение на панкреаса и жлъчния канал се смята за особено труден за почистване, но от тази година има одобрен за еднократна употреба от Агенцията за контрол на храните и лекарствата на САЩ. В следващите години се очакват подобни еднократни възможности и при колоноскопиите.
Тест за Алцхаймер
Макар и лечение за болестта да няма, ранното й откриване е важно за по-добрия контрол. Поставянето на диагнозата изисква мозъчен скенер и оценка от невролог. Вече обаче има разработен и надежден кръвен тест, който може точно да диагностицира Алцхаймер в ранен стадий. Той търси наличието на специфични протеини, които са признак на болестта и засега дава добри резултати при изследванията.
Ново лечение за множествена склероза
Около 15 на сто от пациентите с МС имат т.нар. първично-прогресивна форма на болестта, при която симптомите се развиват бързо. В САЩ вече е одобрена за употреба нова терапия с моноклонални антитела за тази форма на МС.
Нови лекарства за кистозна фиброза
Наследствената болест се причинява от дефектен протеин, наречен CFTR. Клас лекарства, нарени CFTR модулатори, поправят начина, по който действа протеинът, но засега те са ефективни само при част от пациентите с определени мутации на гена, отговорен за този протеин. Нов препарат, който има одобрение в САЩ, осигурява по-добър живот на пациентите с най-честатата мутация на гена – F508 del, за който се смята, че засяга до 90 на сто от хора с тази болест.
Нова технология за недоносени бебета
При недососените бебата често се наблюдава респираторен дистрес синдром, което налага механична вентилация със сърфактант, която може да доведе до дългосрочни белодробни проблеми. Новата технология – b-CPAP, е неинвазивна вентилация, като осигурява постоянно налягане на въздушните пътища, при което обемът на дробовете се запазва и по време на издишане чрез трептене. Така се намаляват рисковете от травма и се стимулира развитието на дробовете.
Вакуумна тампонада при кръвоизливи след раждане
Жените, които получават тежки кръвоизливи при раждане, често имат нужда от кръвопреливане, лекарства, хирургични процедури и в най-тежките случаи – спешна хистеректомия. Наличните нехирургични методи за спиране на кървенето са органичени до балонни устройства, които разришяват матката и притискат мястото на кървене. Най-новата технология представлява основана на вакуума тампонада – метод, който използва отрицателното налягане, което се създава в матката, за да спре кървенето, карайки мускулите да затворят кръвоносните съдове.
PARP инхибитори за рак на простатата
Това са лекарства-инхибитори, които блокират протеин, наречен PARP, което помага за възстановяване на увредената от тумори ДНК при хора с мутациите на гените BRCA1 and BRCA2. Подобна терапия се използва успешно при някои видове рак при жените, но е установено, че два подобни инхибитора забавят развието на рака на простатата.
Нов конрацептив
В тази област не се е появявало нищо ново от години, но сега е факт нов гел, който се отпуска с рецепта. Той не съдържа хормони, а прави лигавицата на вагината по-киселинна и така тя не е толкова гостоприемна за сперматозоидите. Гелът се нанася час преди секс. Той не е чак толкова ефективен – 86%, и не осигурява защита срещу полово преносими болести, затова и трябва да се използва заедно с презерватив, но все пак последно нова технология за семейно планиране имаше за последно преди 20 години.