Лекарските колегии единни в подкрепа на БЛС за е-рецептите
Столичната лекарска колегия също подкрепи ръководството на БЛС в действията му по отношение на задължителните бели е-рецепти, Това става ясно от становище на колегията, изпратено до УС на Лекарския съюз.
Според софийските лекари задължителните е-рецепти водят до ограничаване на лекарските права и поставяне на лекарите в дискриминационна позиция, а това налага плавен преход към електронизацията на здравната система в цялост.
Във връзка с това в десет точки колегията излага вижданията и предложенията си по проблема.
„Наложително е удължаване, тъй като лекарите са обвинени, че не са се възползвали от двегодишния гратисен период – по статистика през този период са изписани хиляди е-рецепти, от които малка част са изпълнени, което означава само едно – че съществуват обективни причини“, казват от СЛК. От там посочват, че понастоящем хартиената рецепта, изписана от български лекар, важи в чужбина, но не и у нас. По същия начин премахването на хартиената рецепта лишава чуждестранните лекари от възможността да лекуват наши съграждани, казват още от СЛК, като допълват, че с това решение отпада и възможността на европейски лекар да закупи свободно в България необходимите му медикаменти и съответно да лекува пациентите, близките си и самия себе си.
Hеоснователно се вменява допълнителна отговорност на лекарите за лечение, което не са назначили и е извършено от друг чрез генеричното заместване на лекарства в аптеките.
Зад действията на ръководството на Българския лекарски съюз застават и лекарите от колегиите във Варна, Бургас и Враца, става ясно от становищата им.
„За пореден път сме изправени пред абсурда да доказваме, че задълженията по контрола за отпускане на лекарствени средства на са задължения на лекарите, на съответните ведомства“, подчертават от РЛК – Бургас. От там заявяват още: „Административното ограничаване на дейността на хиляди български лекари е поредният абсурд, на който ние УС на РЛК Бургас казваме „НЕ”.
От РЛК – Варна отбелязват, че настоящите условия за регистрация и право за изписване на е-рецепта в България водят до опасения за нарушаване на основни права на лекарите – членове на БЛС, включително и тези, които работят извън страната. „Смятаме, че определените нови правила за лечение чрез е-рецепта нарушават и правата на пациентите за достъпност, адекватност и своевременност на лечението“, допълват от там.
От РЛК – Враца пък предлагат да бъде сезирана КЗК „поради ограничаване на правата на определени лекари“.
Вижте в подробности становищата на СЛК, РЛК – Варна, РЛК – Бургас и РЛК – Враца.