Бум на Легионерската болест в Европейския съюз
Значителен скок на Легионерската болест в рамките на Европейския съюз/Европейското икономическо пространство (ЕС/ЕИП). През 2021 г. с над 10 700 докладвани случая и 704 известни смъртни случая, съобщи Европейският център за контрол на заболяванията (ECDC). Това означава честота 2,4 случая на 100 000 души население, като четири държави – Италия, Франция, Испания и Германия, събират 75% от всички регистрирани случаи. Мъжете на възраст 65 и повече години са най-засегнатата група с честота 8,9 случая на 100 000 души от населението, уточняват от центъра.
През 2021 г. са регистрирани 895 случая на свързани с пътуване инфекции с легионерска болест (TALD), което представлява 38% увеличение на случаите в сравнение с 2020 г. Според експертите това вероятно е свързано с премахването на ограниченията за COVID, тъй като свързаните с пътуване инфекции намаляват значително през 2020 г. в сравнение с годините преди COVID пандемията. Подобно на предходните години, 90% от случаите на TALD са настъпили при лица на възраст 45 години и повече.
Само 11% от случаите са докладвани като културелно потвърдени, което вероятно води до подценяване на случаите на легионерска болест, причинена от видове Legionella, различни от Legionella pneumophila. По-голямата част от случаите се считат за придобити в общността, допълват експертите.
Появата на поне едно огнище на легионерска болест е докладвано от 8 от 27-те държави от ЕС/ЕИП, които подават данни към схемата за докладване на огнища, които сумарно са 19 със 137 потвърдени случая, отчитат още от ECDC.
Легионерската болест е заболяване, причинено основно от Legionella pneumophila – вид бактерии, често срещани в естествена среда като почва и вода. Въпреки това, когато бактериите Legionella растат във водни системи, които генерират водни аерозоли за вдишване, те представляват риск за здравето на хората, припомнят експерти. Повечето хора се заразяват, когато вдишат микроскопични водни капчици, съдържащи бактерии легионела. Това може да се случи при взимане на душ, използване на вода от крана или през вентилационната система в голяма сграда. Въпреки че бактериите легионела се разпространяват главно чрез водни капчици (аерозол), инфекцията може да бъде предадена и по други начини, включително: Аспирация, когато течности случайно навлизат в белите дробове, обикновено при задавяне по време на пиене на вода. Ако аспирираната вода, съдържа бактерии легионела, може да се развие легионерска болест. Възможно е заразяване с легионерска болест при контакт със замърсена почва. Рисковите фактори за заболяването са: пушенето – уврежда белите дробове, което ги прави по-податливи на всички видове белодробни инфекции; отслабена имунна система в резултат на HIV / СПИН или някои лекарства, особено кортикостероиди и лекарства, приети за предотвратяване на отхвърлянето на орган след трансплантация (имуносупресори); хронични белодробни заболявания като емфизем или друго сериозно състояние като диабет, бъбречно заболяване или рак; възраст над 50-годишна възраст, вероятността за заразяване е по-голяма. Легионерската болест е спорадичен и локален проблем в болниците и старческите домове, където микробите могат да се разпространяват лесно и хората са уязвими от инфекция. Легионерската болест може да доведе до редица животозастрашаващи усложнения, като дихателна недостатъчност; септичен шок; остра бъбречна недостатъчност. Не е рядкост пациенти с легионерска болест да бъдат приемани в отделение за интензивно лечение. Някои пациенти страдат дългосрочно от влошено здраве, свързано с качеството на живот. При излекувани от от болестта се наблюдава продължителна умора (75%), неврологични симптоми (66%) и нервно-мускулни симптоми (63%) месеци след заразяването. Когато не се лекува ефективно и своевременно, легионерска болест може да бъде фатална, особено ако имунната система на човека е отслабена от болест или медикаменти. Заразата с легионерска болест е предотвратима, но превенцията изисква внимателно почистване и дезинфекция на водни системи, басейни и спа комплекси. Много антибиотици са високоефективни срещу бактериите Legionella. Двата най-мощни класа антибиотици са макролидите и хинолоните.
Примери за такива системи включват охладителни кули, изпарителни кондензатори, овлажнители, декоративни фонтани, горещи вани и душове. Благоприятните условия за растеж на Legionella включват температури на водата между 25 и 42 °C, застояла вода с натрупване на утайки и ниски нива на биоциди.
Като се има предвид относително високата смъртност и предизвикателствата при идентифицирането и контролирането на източниците в околната среда, от решаващо значение е службите за обществено здраве да бъдат бдителни при откриването на клъстери и огнища чрез системно наблюдение, препоръчват от ECDC.
Редовните проверки за наличие на бактерии Legionella и подходящи мерки за контрол могат да предотвратят случаи на легионерска болест в обекти за туристическо настаняване, болници, здравни и социални заведения или други места, където многобройни популации с по-висок риск могат да бъдат изложени на аерозоли, съдържащи бактериите, посочват още от центъра.