Д-р Лъчезар Лозанов, ендокринолог: Всяка четвърта жена има проблеми с щитовидната жлеза
Д-р Лъчезар Боянов Лозанов е завършил медицина в Медицински университет – гр. София през 1993 г. Придобива специалност „Вътрешни болести” през 1999 г. „Ендокринология” през 2002 г. Първите три години от кариерата си работи в кардиологично отделение в екипа на акад. Чудомир Начев, МУ- София. През 1995 г. започва работа в Университетската специализирана болница за активно лечение по ендокринология (УСБАЛЕ) „Академик Иван Пенчев”. Там има 11 годишен опит, натрупан в клиниките по хипофизни, надбъбречни и гонадни заболявания, както и в лечението на болестите на щитовидната жлеза и захарният диабет. Завежда кабинет по „Ендокринни хипертонии и холтер мониториране на артериалното налягане и сърдечната дейност”. От 2006 г. досега е Завеждащ сектор по ендокринология към Вътрешно отделение на МБАЛ Токуда Болница София. Активно работи ехография на щитовидната и околощитовидните жлези. Участва в научно-изследователска дейност в областта на ендокринологията и съставяне на учебни помагала по клинични проблеми на ендокринологията. Има сериозни интереси в изучаване и лечение на наднорменото тегло и затлъстяването. Член на Българското дружество по ендокринология, член на Асоциацията по ендокринни хипертонии и член на Европейското дружество по изучаване на захарния диабет (EASD).
Болестите на щитовидната жлеза засягат всеки десети българин, като всяка четвърта жена има някакво нарушение Интересното е, че повечето хора нито подозират за проблема си, нито ролята, която щитовидната жлеза играе за организма. А тя е от изключителна важност, още от формирането на новия човек в утробата на майка му, а после и в ранна детска възраст- тя играе важна роля при развитието на централната нервна система и костите, за нормалното развитие на мозъка, мускулите и сърдечно-съдовата система.
Нарушените функции на щитовидната жлеза могат дори да доведат до намаляване на костната плътност и остеопороза, както и да повлияят върху половите функции. „Доказано е, че много жени, които страдат от безплодие, имат ендокринни нарушения, част от които свързани с щитовидната жлеза.“ Добавя ендокринологът д-р Лъчезар Лозанов, началник отделение по ендокринология и болести на обмяната към софийската болница „Токуда“.
„Най-честите симптоми са повишена нервност, сърцебиене, изпотяване, намаляване на теглото. Тези симптоми се срещат предимно при хора с повишена функция на щитовидната жлеза. Обратното, при намалена функция е налице напълняване, оточност, сънливост през деня и безсъние през нощта, нарушени паметови способности. Сухота на кожата, чупливост на ноктите – всичко това може да са симптоми на заболяване на щитовидната жлеза. Много важна е ролята на образователните програми. Защото човек не може да държи непрекъснато на фокус всички заболявания, постоянно да мисли, да се оглежда, да трепери, да ходи по лекари. Но със сигурност хора, които имат роднини със заболявания на щитовидната жлеза или имат необясними оплаквания, били са при различни специалисти и не са излезли някакви причини за техните симптоми – това е именно контингентът, който трябва да се прегледа при ендокринолог.“ обяснява д-р Лозанов.
Разбира се, симптомите, характерни за заболяванията на щитовидната жлеза, съвпадат и със симптомите на много други заболявания. Могат да се дължат включително и на външни фактори – недоспиване, преумора, тютюнопушене, стрес, затова е важно състоянието да се определи след консултация със специалист. Прието е, че след 50-годишна възраст е необходимо и двата пола да преминат профилактичен преглед. Но зачестяват и пациентките, които са с намалена функция на щитовидната жлеза в хода на бременността.
Източник: УМБАЛ „Дева Мария“, Бургас