БЛС: Фармацевтите манипулират обществото
Възползвайки се от монополното си положение, Българският фармацевтичен съюз всява паника сред обществото. Това твърди в своя позиция Българският лекарски съюз, по повод съобщение от вчера на фармацевтите, в което се посочва, че заради нови предложения на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) е възможно от 1 април да бъде затруднен достъпът на пациентите до напълно или частично платени от касата лекарства.
От организацията на фармацевтите искат аптеките да имат възможност да отпускат по-малко количество от предписаните от лекаря медикаменти, тъй като е възможно аптеката да не разполага с необходимото количество или пациентът да не пожелае да купи цялото му изписано количество.
Според лекарския съюз зад позицията на фармацевтите прозира нежелание да бъде осъществен ефективен контрол при отпускането на медикаменти, покривани от НЗОК.
„Въпросът за т.нар. желание на пациента, се решава единствено и само в кабинета на лекаря. Там се обсъжда терапията на пациента, там е мястото, където той изразява своята воля, своето съгласие или несъгласие с назначеното лечение. Впоследствие, в аптеката, магистър-фармацевтът е длъжен да изпълни предписаното от лекаря. Желанието на Българския фармацевтичен съюз да се позволи отпускането на по-малко количество от предписаните от лекаря в електронната рецепта лекарства по Каса, може да компрометира лечебния процес“, посочват от лекарския съюз.
Акцентират и върху това, че фармацевтичните услуги са едни от малкото прехвърлени изцяло в частния сектор. Задават въпроса не е ли редно да бъде помислено за необходимостта от създаването на обществени аптеки – общински или държавни.
Припомняме, че договорът на касата с аптеките изтича на 31 март и няма опция да бъде удължен автоматично. Това означава, че ако дотогава двете страни не се договорят, аптеките няма да имат основания да продават лекарства, платени от НЗОК.
„Апелираме за завишен контрол от страна на всички държавни институции за спазване на задължението за верификация на медикаментите, заплащани изцяло или частично от НЗОК. Задължително е въвеждането на контрол по отпускане и заплащане на лекарствените продукти, чрез подаване от страна на аптеката на верификационните кодове в Националната здравно-информационна система. Така ще се гарантира проследимостта при отпускането на лекарства до конкретния пациент и ще се предотвратят евентуални злоупотреби“, коментират от съюза.
Извинете, а как ще реагират при следния казус:
Пациента пита какво са му изписали на рецептата, фармацевт посочва медикаментите, след което се оказва, че единият от които му е спрян от специалиста преди месеци, но личният лекар макар и предупреден от пациента продължава да му го изписва по НЗОК…
Започва се дискусия, която не е нужна нито за едната, нито за другата страна и това не е единичен случай.
При нас е всекидневно…