Добре разписаните правила, контрол и наказания е пътят за избягване на подобни грешки
Случаят с разменените бебета в болница „Шейново“ разклати и бездруго крехкото доверие в здравеопазването у нас. Така адв. по здравно, медицинско и фармацевтична право Мария Петрова коментира пред LexMedica News случая.
Според адв. Петрова възможно е това да бъде „случайна грешка“, както води до много сериозни последствие от всякакво естество. „Хипотезите, които може да се разгледат са много. Те могат да бъдат юридически, при това доста сериозни, морални и т.н.“
Тук не става въпрос за чисто механично действие – разменяме бебетата и толкова. Тук има редица съдебни процедури, които трябва да преминат, за да се стигне до щастливия край. А това ще отнеме време. Не е невъзможно, но ще отнеме време, най-малко месеци, които ще бъдат тежко изпитание и а двете семейства.“ – коментира адв. Петрова.
„Това не е някаква фактическа грешка, която установяваме в актовете за раждане, поправяме я и ги разменяме.“
Според адв. Петрова последяването на грешката е възможно. Може наистина да се касае за т.н. каскадна грешка. Правилникът за устройството и вътрешния ред в болницата вероятно съществува, но по-важно е да се нае дали се е стигнало до следващата стъпка – достатъчно обучен персонал, който да проследява и контролира процеса, каза още тя.
Според нея случаят не бива да се разглежда просто като небрежност или случайна грешка, защото последствията от юридическа, а и морално-психологическа гледна точка са сериозни. Проследяването на случая и наказанията на виновниците е единственият начин да се укрепи и бездруго крехкото доверие в българското здравеопазване.
„Добре разписаните правила, контрол и наказания е пътят, по който трябва да се върви, за да се сведат до минимум такива грешки в бъдеще.“ – категорична бе адв. Петрова.
Прокуратурата и здравните власти вече разследват случая с разменените бебета в столичната болница „Шейново“.
В официалното съобщение на Софийската районна прокуратура се посочва: „На 14. декември 2022 г. след доклад на случая от Главна дирекция „Национална полиция“ в Софийска районна прокуратура е образувано досъдебно производство за престъпление по чл. 184, ал. 1 от Наказателния кодекс за това, че през месец септември в болница в гр. София умишлено са заменени малки деца“.
От държавното обвинение съобщиха за БТА, че досъдебното производство е започнало преди седмица по сигнал от столичната полиция. Заместник-районният прокурор Иван Стефанов отбеляза, че по случая са разпитани около 30 души. По разследването вече са приобщени биологични материали от майките на двете деца, а ДНК експертиза е установила, че децата на двете майки са разменени при изписването им. И двете майки са се съгласили да дадат биологичен материал.
До скандалния случай се стига, след като една от майките се усъмнила, че детето, с което е изписана, не е нейното. Направеният по-късно ДНК тест потвърждава съмненията.
„От назначената по делото ДНК експертиза е установено, че родителите, вписани в акта за раждане на двете деца, не съответстват на биологичния материал, а именно че двете деца са разменени при изписването“, каза прокурорът Иван Стефанов.
Според директора на „Шейново“ – д-р Румен Велев, размяната не е умишлена. Той заяви, че болницата е научила за казуса в началото на декември.
Адв. Петрова: В САЩ има по 28 000 случая на разменени бебета годишно
„Аз наредих да се извърши вътрешна проверка и уведомих полицията, които започнаха досъдебно производство. Умишлена смяна? Не вярвам, че може да се случи и то не само в нашата болница, а в която и да е в страната“, коментира д-р Велев.
Министърът на здравеопазването разбира за случая едва днес, а в здравното ведомство не е постъпвал сигнал за случая. Назначени са множество проверки.
„Става въпрос за човешка грешка, просто небрежност на персонала. Не става въпрос за размяна. Гривната на родилката не е съвпаднала с гривната на детето още в болницата. На няколко етапа от веригата е проявена небрежност“, поясни министърът на здравеопазването Асен Меджидиев.
Според адвокат Мария Петрова случаят може да предизвика масова паника сред майките.
„И преди да имаме електронно здравеопазване, имаше много ясен механизъм как се отбелязват новородените, а гривните са една много малка част от начина за регистрация. Тук някои не си е свършил работата, а каква е причината и защо няма това, което в добрата практика наричаме „double check“, коментира адв. Петрова.
Делото е за умишлена подмяна на бебе като за това престъпление се предвиждат до две години затвор.