Българка грабна световната награда за „Най-добър млад учен в медицинското право“
Снимка: стопкадър Bulgarian on air
Една от големите трудности в живота и професията е не само да достигнеш високото ниво, а и да го задържиш. Адвокат д-р Мария Петрова успя да го направи – отново спечели наградата за най-добър млад учен в областта на медицинското право в рамките на 24-я Световен конгрес по медицинско право и етика, съобщава Bulgaria ON AIR.
„Целта ми не беше да спечеля. Исках да попия от световния опит от утвърдени колеги. Тази година събитието се проведе в Израел. Този форум се планира изключително детайлно. Основната идея на асоциацията е да обединява практикуващите лекари и юристите“, сподели тя в „България сутрин“.
Пред Bulgaria ON AIR гостенката сподели,че темата, върху която се е фокусирала тази година, е медицинският туризъм.
„Това ще рече пациенти, които минават трансгранично през дадена страна, в търсене на по-добра услуга. „Медицинският туризъм като право на здраве или възможност да се заобиколи закона“ беше темата ми“, обясни тя.
Според нея България има амбицията да се наложи в свери като денталния туризъм или пластичните процедури. Но това, което ни спъва е, че качеството на услугата все още не е достатъчно високо, няма държавна стратегия, няма нови технологии или не се знае как да се използват, лекарите не говорят достатъчно чужди езици, отбеляза за финал адв. Петрова.
“България към момента не е лоша дестинация за медицински туризъм в определени сфери като дентална медицина, имплантология, част от естетичните процедури. Чисто практически обаче ние сме малък пазар и имаме недостатъчно на брой квалифицирани медицински специалисти, най-малкото от гледна точка на работата с високи технологии. Лечебните заведения, които могат да си позволят да развиват медицински туризъм на световно ниво са твърде малко като комплексност на услугата. И не на последно място е невъзможността на лекарите да комуникатират с пациентите, тъй като не всички лекари говорят достатъчно добре и много чужди езици. Основният критерий ние го имаме – евтини сме, въпросът е да станем достъпни и качествени, така както са азиатските пазари в момента. Годишно в медицински туризъм навлизат между 42 и 75 млрд. долара. Дори в САЩ, която е страната на неограничените възможности, 1,4 млн. американци са напуснали страната през 2017 г., за да търсят лечение на друго място. Турция например е изключително популярна и добре развиваща се дестинация, защото освен ниски цени поддържа и високо качество на медицинските услуги, а и държавата си постави като приоритет да влезе в топ 3 като дестинация за медицински туризъм и направи много нормативни промени“, заяви адв. Петрова.
Цялото интервю можете да видите тук.
7 Отговори
[…] Българка грабна наградата за „Най-добър млад учен в … […]
[…] Българка грабна световната награда за „Най-добър мл… […]
[…] на наградата „Най-добър млад учен по медицинско право и етика“, на Световната асоциация по медицинско право и етика […]
[…] Българка грабна световната награда за „Най-добър млад… […]
[…] Българка грабна световната награда за „Най-добър млад… […]
[…] Българка грабна световната награда за „Най-добър млад… […]
[…] Българка грабна световната награда за „Най-добър млад… […]