Да използваме „зеленото“ спокойствие до есента и да ваксинираме рисковите групи
Ще бъдем в зелено до есента и засега всичко е спокойно. Като дойде краят на лятото пак ще започнем да говорим за COVID-19. Tака започна коментара си за ковид-ситуацията у нас в мемнта бившият директор на Националния център по заразни и паразитни болести проф. Тодор Кантарджиев пред БНТ.

Проф. Кантарджиев каза, че много се надява да не се появят нови мутации, с които вирусът да заобикаля имунитетът и препоръча ваксинирането като мярка в борбата с инфекцията.
Според него тя е особено важна за възрастните хота и тук е мястото на ОПЛ да ги удедят в това, а четвъртата доза ваксина срещу COVID-19 е сериозно препоръчителна за хората с хронични заболявания, с диабет и с бъбречни заболявания.
Коронавирусът, след като стане сезонна инфекция, може да бъде комбинирана ваксината с четиривалентната ваксина за грипа – да стане петвалентна ваксина – вариант, по който се работи, уточни проф. Кантарджиев.
По думите му Омикрон започна през много хора да минава, да мутира много, ваксинираните почти не го усещат, a преболедивалите леко го изкарват.
Що се касае до маймунската шарка, проф. Кантарджиев заяви, че простата при мъжете по-трудно се изчиства от микроорганизми от маймунската вариола.
„Ако не си търкаме телата, няма да има маймунска вариола“, изтъкна Кантарджиев и добави, че Господ пази България, но трябва и ние да се пазим.
Вирусът е такъв, че винаги засяга повърхността на кожата. За предстоящите летни месеци на морето, Кантарджиев обясни, че за лятото трябва да помислим за летните инфекции. Това са първите инфекции с храненето, пиенето и мръсните ръце. Над 12 пъти трябва да се мият ръцете на ден. когато сме на курорт мокрите кърпички трябва да са на хлорна основа, настоя проф. Кантарджиев.