До една десета от заболелите от маймунска шарка ще умрат
До една десета от заболелите ще умрат от тази инфекция, протича по-тежко при неваксинираните от едра шарка. Това заяви епидемиологът д-р Христиана Бацелова пред БНТ.
Маймунската шарка може да протече тежко, зависи много от това с каква доза се е заразил човек, но определено ваксинираните срещу едра шарка са много по-предпазни и ако се разболеят, боледуват значително по-леко. Маймунската шарка е по-опасна срещу неваксинираните.
Лекарят обаче не уточни, че има два различни щама на тази шарка. По-опасен е централноафриканският, с 10,6% CFR (т.е. смъртност, този щам е концентриран в Конго) и малко по-лек западноафрикански с 3,6% CFR (т.е. смъртност, този щам е концентриран засега в Нигерия). Смъртността обаче се определя на база ситуацията в африканските държави т.е. въпросът опира и до съответната здравна система.
Д-р Бацелова сподели, че засега няма информация да има починали, но знае, че има оздравели от маймунската шарка. Трябва да се направят повече проучвания, за да се види дали остават трайни последствия върху организма, уточни тя и добави, че маймунската шарка ще се среща повече при неваксинираните срещу маймунска шарка.
Маймунската шарка е заболяване, което е характерно за Централна и Западна Африка, но с човекопотока идващ от един континент в друг може да бъде внесен случаи или пък с внос на гризачи или други животни, които са заразени с вируса на маймунската вариола. Притеснително е, че има случаи в държави, в които нямат епидемиологична връзка с Африка, предупреди д-р Бацелова.
За България нямам информация да има регистриран случаи на маймунска шарка. Заболяването не е непознато и още през 50-те години е открит вируса сред лабораторни маймуни. В Европа, в Америка е имало доста вносни случаи, така че не е ново заболяването, уточни Бацелова. Заразяването с маймунска шарка по въздушно-капков механизъм, но и с всички телесни течности. Иначе в обществото има риск, но трябва да имаме по-близък и по-дълготраен контакт със заразен.
Не е чак толкова лесно заразяването с маймунската шарка. България има риск от морбили заради ниския ваксинационен ефект. Маймунската шарка може да дойде тук, но имаме други притеснения.
По отношения на острия хепатит, Бацелова увери, че няма нищо ново, което може да се каже. Няма категорично потвърждение, че има случаи на такъв хепатит в България, уточни епидемиологът. Лекарят предупреди, че има риск от епидемия или епидемиологични взривове от морбили, при положение, че ваксинационният обхват не е изпълнен. Под 90% е ваксинационен обхват срещу морбили, което е изключително притеснително, изтъкна тя.
2 Отговори
[…] […]
[…] […]