Маймунската шарка – разпространяваща се и все по-шокираща
В САЩ, Канада, Австралия, Испания, Португалия и Обединеното кралство се разследват десетки случаи на маймунска шарка, нефатална, но неприятната болест. След Франция, Италия, Швеция и Австралия към списъка на страните, в които е открита инфекцията се пробавиха Швейцария и Израел. Световната здравна организация свиква спешна среща с експерти относно разпространението на маймунска шарка.

В наши дни Обединеното кралство бе първата страна, която съобщи за случай на инфекцията на 7 май, по-късно – на 14 май, потвърди за още два. Първият диагностициран пациент е мъж, завърнал с в Лондон от Нигерия, при който заболяването бе потвърдено три дни след пристигането от африканската страна, в която има голям брой случаи от 2017 г. насам.
Висш съветник на Световната здравна организация съобщи, че заразата е тръгнала заради рисковото сексуално поведение при две неотдавнашни масови събития в Европа, cıtıra Асошиейтед прес.
Маймунската шарка е най-често срещана в отдалечени райони на Централна и Западна Африка. Извън този регион неговият патоген най-често идва с хора и животни, които са били там.
Името „маймунска шарка“ идва от първите документирани случаи при животни през 1958 г., когато се oткриха две огнища при маймуни, държани за изследване. Вирусът обаче не е прескочил от маймуни към хора, а маймуните не са основните носители на болестта.
Маймунската шарка се причинява от вируса, който принадлежи към подгрупа вируси от семейство Poxviridae, наречени orthopoxviruses. Тази подгрупа включва вирусите на вариола (Variola virus) и този на кравешката шарка . Въпреки че животинският резервоар на вируса на маймунската шарка е неизвестен, се предполага, че африканските гризачи играят роля в предаването на вируса.
Вирусът на маймунската шарка е бил изолиран от животни в природата само два пъти. Понастоящем диагностичните тестове за маймунска шарка се предлагат само в лабораториите на Laboratory Response Network в САЩ и по света.
Заразяването става по въздушно-капков път, през лигавиците – очи, уста – при пряк контакт с лезиите и секрета им, чрез замърсено бельо и чаршафи, при полови контакти, особено при хомосексуални. Наранената цялост на кожата улеснява проникването на вируса.

Маймунска шарка – какво трябва да знаем? (видео)
Инкубационният период е от 7 до 17 дни. Започват грипоподобни симптоми с висока температура, главобилие, слабост продължаваща няколко дни. Възможни са и пневмонии. Накрая се появява и обрива – първо по лицето, после и по останалите части на тялото, включително длани и ходила – обхваща голяма част от тялото, може да се задържи до 4 седмици и да остави трайни белези.
Лечението не е специфично. Обикновено се самоизлекува. Припагат се симптоматични и общоукрепващи средства. Смъртността е 1%, но при щама от Конго (вирусолозите разпознават два щама) е доста по-сериозен – до 10 процента смъртност – твърди Майкъл Скинър, вирусолог от Имперския колеж в Лондон.
Ваксинираните срещу едра шарка (вариола), каквито са повечето хора у нас над 40 години, са защитени от заразяване. Според проф. Тодор Кантарджиев съветникът в Столичната община по здравните въпроси и бивш директор на НЦЗП, няма регистриран случай на маймунска шарка у ваксиниран.
Същото мнение застъпва и проф. Радостина Александрова, вирусолог от БАН, която твърди, че вайсината срещу вариола в 85% предпазва от заразяване.
Редица страни, сред които и Румъния, взимат мерки за запасяване с ваксина срещу вариола.
Маймунската шарка е заболяване, характесно най-вече за Централна и Западна Африка.
Едно от по-големите скорошни огнища извън Африка избухва в САЩ през 2003 г. – по това време при 73 души инфекцията е била потвърдена, но са били изследвано над 200 души в 27 щата, които може да са били в контакт с човек с рядък вид едра шарка, маймунска шарка.

До една десета от заболелите от маймунска шарка ще умрат
В началото на юли жител на Тексас се завърна от Нигерия с това инфекциозно заболяване. Официално това е първият случай на маймунска шарка в САЩ от 2003 г.
Пациентът, открит в САЩ, пътува от град Лагос до Атланта, Джорджия, а след това от Атланта отиде до Далас, Тексас, където е хоспитализиран, информира BBC News.

Вирусни частици на маймунска шарка
В Обединеното кралство са съобщени два случая на маймунска шарка през 2018 г. сред пътници на полети, пристигащи от Нигерия. През същата година случай на предаване на маймунска шарка на хора предизвика тревога, когато служител на болница в Нюкасъл се зарази с болестта, уж чрез контакт с спалното бельо на пациента.
През 2019 г. беше разработена ваксина срещу маймунска шарка, а освен това ваксинацията срещу едра шарка помага и за предотвратяване на огнища на болестта.
СЗО определено е обезпокоена от създалата се ситуация. Тя свиква спешна среща по проблема с маймунската шарка, която бе регистрирана първо във Великобритания и вече се разпространява в други страни по света.

Спешна среща за маймунската шарка свиква СЗО
Според Световната здравна организация, епидемии от това заболяване са се появили в Централна и Западна Африка през последните години. Човешката чувствителност към маймунска шарка се увеличава поради падащите нива на имунизация срещу едра шарка.
Петър Димитров
1 Отговор
[…] […]