0,5 смъртност от коронавирус, срещу 17,4 от грип

0,5% е смъртността от коронавируса в света, която е далеч по-ниска от тази от грип – 17,4%, или от вируса на ЕБОЛА – 40,4%. Това заяви китайският посланик в България Дун Сяоцзюн на специална пресконференция, излъчена на живо по Канал 3, за смъртността и мерките срещу коронавируса. Според данните от китайската комисия по хигиена, анализирали текущите данни, 75% от починалите възрастни хора от коронавирус са имали предхождащи заболявания – сърдечни, мозъчни, диабет, тумори и др. Изтъква се, че заразата от която и да е пневмония, а не само от новия вирус, повишава риска от смърт, защото новият коронавирус предизвиква пневмония.
Само в град Ухан, който е в епицентъра на епидемията, смъртността е 4,9%, а в провинцията Хубей – 3,1%, докато за цял Китай, без провинция Хубей, смъртността от коронавирус е 0,16%, съобщиха още от посолството. Според данни на 5 февруари има 28 018 потвърдени случая, от които 3859 в тежко състояние, а 563 са смъртните случаи. 1153 са излекуваните, а съмнителните случаи са 24 702. В Ухан досега има потвърдени 10 017 случая, 414 са смъртни случая, а 454 са излекуваните, изброи посланикът.
„От първите данни се вижда, че макар епидемичната ситуация да е сложна и сериозна, но работата по превенция и контрол постигна резултати”, отчете посланик Сяоцзюн. Той отбеляза, че коронавирусната епидемия се развива бързо, но също така се вижда, че по-голямата част от случаите са в леко състояние, а процентите на тежките и смъртните случаи както в чуждите страни, така и извън провинция Хубей, са по-ниски.
Посланик Сяоцзюн отбеляза, че до момента в България няма проявен случай на коронавирус. Той каза, че китайското посолство у нас отдава голямо значение на превенцията и контрола на коронавируса и поддържа тясна комуникация с МВнР и други ведомства, като благодари за подкрепата и съдействието. Посолството е и в контакт с китайските граждани, които живеят в България.
Десетина от китайските граждани, които живеят у нас, са родени в Ухан или провинция Хубей. Шестима са пътували за празниците до Китай, но са се върнали отдавна, тоест е изтекъл инкубационният период, и са здрави.
Дун Сяоцзюн припомни изявлението на генералния директор на Световната здравна организазия (СЗО), че епидемията от пневмония на коронавируса представлява извънредна ситуация от международно значение, че СЗО не подкрепя на забраната за пътуване и търговия с Китай.
„Но сме свидетели, че някои големи държави вървят в обратна посока, коментира още посланикът и отбеляза, че в епохата на глобализация се нуждаем от глобално сътрудничество при извънредни ситуация в областта на общественото здравеопазване. В условията на криза всички държави следва да се отнасят научно и отговорно, да работят заедно за преодоляване на трудностите”, призова той.