Oбвързването на бюджетите на болниците със заплатите е възможно, ако няма финансови злоупотреби
Oбвързването на бюджетите на болниците със заплатите на медицинските служители е възможно, ако няма финансови злоупотреби със средствата. Това заяви министърът на здравеопазването проф. Асена Сербезова в интервю по НОВА тв.

„Повече пари срещу реформи и повече контрол“, каза още министър Сербезова и поясни, че преди да се „налеят“ пари в система, в която има „дупки“, не трябва да се шапушат. Затова е важно да има електронизация, за да има проследимост на процесите – от началото – източника на инвестициите – едната посока и другата – обратна посока – от пациента онратно назад. Една част от функционалностите на националната здравно-информационна система са вече факт, други ще стана от 1 август и като цяло до края на годината. Електронното досие ще позволи да знаем какви изследвания са направени, как е лекуват пациента и той сам да контролира това. „Кой по-добре от пациента може да знае това?“
Електронното здравеопазване се въвежда, защото не може да се управлява процес, който не се познава. Без електронизация и бърз достъп до информация не е възможно проследяване на процеса.
Според министър Сербезова електронизацията в здравеопазването, освен всичко друго – оптимизиране на работата, бърз и сигурен достъп до информация е и начин за борба срещу злоупотребите. То дава възможност за проследяване на процеса „от – до и обратно“ – от самото начало, финансиране, изследвания, лечение и обратно – от пациента към източника на финансиране.
Проф. Сербезова смпта, че системата на здравеопазването има ресурси да бъде организирана по-добре. предстоят и оздравителни програми, във връзка с Наредба от 2019 г. за финансовите показатели на болниците.
Много ръководители на лечебни заведения твърдят, че предвидените в Анекса заплати 2000 за лекар без специалност, 1500 за мед. сестра и 910 за санитари, а в същото време става ясно, че за определн период от време, включително чрез допълнително материално стимулиране от средстава, постъпили чрез клинични пътеки, са разданени няколко пъти по няколко десетки хиляди на определен човек. Например медицинска сестра в университетска болница е получавала повече от 10 хил. лв., каза още тя.

Повече пари – срещу реформи и повече контрол (видео)
Затова трябва да има устойчиво по-добро възнаграждение за медиците и то да не зависи от това кой е директор и дали има ковид или няма. Увеличението да влезе в основната заплата.
Проф. Сербезова подкрепи думите си с резултатите за злоупотреби в определени болници за слкючвани договори с научни секретари, за средстава много по-високи от заплатите на лекари без специалност, медицински сестри и санитари, като в УМБАЛ – Русе, например.
Затова увеличението да влезе в основната заплата, категорична бе тя.