Повече пари – срещу реформи и повече контрол (видео)
„Революционно увеличение. 604 млн. лв. повече по НЗОК за профилактична помощ, но и за болничната помощ – 25% увеличение на клиничните пътеки“. Така министърът на здравеопазването проф. Асена Сербезова коментира увеличeнието на финансовоте средства за здравеопазването в студиото на „На фокус с Лора Крумова” по НОВА тв.
Изтощени, обезверени, но все пак медици, полагали Хипократова клетва и избрали да работят в България, опитващи се, заедно с ръководството на здравеопазването у нас, да намерят верния път за оптимизация на професионалната среда, каза проф. Сербезова.
Увеличение на заплатите от 1 август и финансиране на болниците според това
Не Министертвото на здравеопазването е този, който вдига заплатите. Те се определят от управителите на лечебните заведения.
25% увеличение на клиничните пътеки, за тези, които направят увеличение на заплатите. И досега в много болнични заведения се работеше така. Като се знае как се формира работната заплата – основан, плюс добавки за прослужено време, за нощни дежурства и др. се формира една брутна заплата – формирането на заплатата е въпрос на преструкториране, на по-добро управление на финансовите потоци, за да се достигнат тези заплати. В същност в голяма част от лечебните заведения заплатите и досега не са по-различни.
Лечебни заведения, в които това увеличение би било по-непостижимо са общинските болници, но МЗ не е техен принципал. МЗ създава една насока, но по-нататък са необходими подзокови нормативни актове, както и по-активна роля от страна на общините, за да се постигне желаното финансиране.
Наливането на пари в „кораб с пробойни“
Преди да се „налеят“ пари в система, в която има „дупки“, не трябва да се шапушат. Затова е важно да има електронизация, за да има проследимост на процесите – от началото – източника на инвестициите – едната посока и другата – обратна посока – от пациента онратно назад. Една част от функционалностите на националната здравно-информационна система са вече факт, други ще стана от 1 август и като цяло до края на годината. Електронното досие ще позволи да знаем какви изследвания са направени, как е лекуват пациента и той сам да контролира това. „Кой по-добре от пациента може да знае това?“
Електронното здравеопазване се въвежда, защото не може да се управлява процес, който не се познава. Без електронизация и бърз достъп до информация не е възможно проследяване на процеса.
Електронизацията срещу злоупотребите
Изтече информация за една болница, в която са слкючвани договори с научни секретари, за средства много по-високи от заплатите на лекари без специалност, медицински сестри и санитари, като в УМБАЛ – Русе, например.
Системата на здравеопазването има ресурси да бъде организирана по-добре. предстоят и оздравителни програми, във връзка с Наредба от 2019 г. за финансовите показатели на болниците.
Повече пари срещу реформи и повече контрол.
Много ръководители на лечебни заведения твърдят, че предвидените в Анекса заплати 2000 за лекар без специалност, 1500 за мед. сестра и 910 за санитари, а в същото време става ясно, че за определн период от време, включително чрез допълнително материално стимулиране от средстав постъпили чрез клинични пътеки, са разданени няколко пъти по няколко десетки хиляди на определен човек. Например медицинска сестра в университетска болница е получавала повече от 10 хил. лв.
Затова трябва да има устойчиво по-добро възнаграждение за медиците и то да не зависи от това кой е директор и дали има ковид или няма. Увеличението да влезе в основната заплата.
Ситуацията с COVID-19 в България
Заболеваемостта с коронавирус в страната е намаляла с десетки пъти, но COVID-19 все още не си е тръгнал. „Това, което и директорът на СЗО сподели през април е, че коронавирусът не си е отишъл. Трябва да бъдем бдителни”.
Относно втората бустерна доза от ваксините срещу коронавирус тя заяви, че ще се изчакат данните от проучванията, от ефективността, както и препоръките на Европейската агенция по лекарствата.
Националната детска болница
Относно детската болница проф. Сербезова посочи, че екипът ѝ е направил смяна на инвестиционната компания. „Директор е професор по геодезия. Доста са напреднали в своята работа. Търсят се и други места, които са собственост на Здравното министерство. Можем да погледнем и към други държавни парцели, за да се намери най-правилното решение”, подчерта тя.
В Обществената поръчка за предпроектното предложение за болницата е ясно, че има нарушения и според АДФИ, а материалите са изпратени към прокуратурата.
1 Отговор
[…] Повече пари – срещу реформи и повече контрол (видео) […]