Гладът за украински медици голям, заплатите – нищожни
Лечебните заведния в страната изпитват остър глад за кадри и смятат да го задоволят за смерка на медици – бежанци от Украйна. Това бе потвърдено и от изпълнителният директор на УМБАЛ „Св. Екатерина“ – проф. Генчо Начев.

„Имаме готовност да приемем на работа 25-30 бежанци от Украйна“, каза проф. Генчо Начев пред bTV.
Преди това темата за наемане на работа на медици бежанци бе повдигната от болници като столичната „Св. Анна“, УМБАЛ – Бургас, МБАЛ – Търговище, МБАЛ – Сливен, МБАЛ – Сандански и др.
Според д-р Васислав Петров, директор на МБАЛ – Сливен, болницата е готова да приеме 30 лекари и 50 медицински сестри. Заплатите за сестрите са 1200 лв., а за лекарите ор 2000 до 2200 лв., конкретизира д-р Петров.
МБАЛ – Шумен е изявила желание да назначи 10 лекари – специалисти по неврология и педиатрия – и около 30 медицински сестри, а заплатите, които предлага са 900 лв. за мед. сестри и 1200 лв. за лекар, без допълнителните заплащания.
При подобни фунансови условия МБАЛ – Търговище заявява, че е готова да приеме на работа неограничен брой медицински сестри и 10 лекари.
Председателят на организация на българската общност в Украйна Антон Киссе, е споделил, че засега едва 10-тина медицински сестри са изявили желание да таботят у нас
.

И УМБАЛ – Бургас предлага работа на украински медици
Директорът на УМБАЛ „Св. Екатерина“ оцени като обнадеждаващ факта, че в момента текат разговори със здравното и финансовото министерство за осигуряване на финансирането, необходимо за лечение на украинските граждани.
„Голяма част от украинците, които искат да дойдат в България, знаят български език. Докато се уредят всички бюрократични проблеми, медицински сестри могат да работят като болногледачи и да получават възнаграждение – докато се уреди статутът им и признаването на професионалнта им квалификация. Ще трябва да минат и обучение, докато свикнат с нашия маниер на работа“, каза проф. Начев.

Първа САГБАЛ „Св. София“ готова да назначава медицински кадри от Украйна
От БЛС обаче „попарват“ мераците на болниците за набиране на специалисти сред бежанците. За да стане това, те трябва да приравнят и легализират дипломите си, да положар допълнителни изпити или обучение, ако не отговарят на обучението в страната ни. Освен това се исзисква и сертификат за владеене на език.
Същото е и по отношение на медицинските сестри, коментира председателят на БАПЗГ – Милка Василева.