Увеличението на заплатите – засега само на хартия
Новият колективен трудов договор бе подписан едностранно от КНСБ, синдикат „Подкрепа“, браншовата камара на търговците – дистрибутори на едро на лекарства, но не и от БЛС и НЗОК.
Според договора заплатите на лекарите да бъдат повишени с 800 лева – до 2000 лева, медицинските сестри да получат увеличение от 550 лева – до 1500 лева, а на останалите медицински работници възнагражденията да се вдигнат с 200 лева.
Здравният министър проф. Асена Сербезова също сложи подписа си под КТД в качеството си на медиатор между синдикати и работодатели и уточни, че работодателските организации, които решат да подпишат договора, имат тази правна възможност да го направят и на по-късен етап.
Увеличението на заплатите все още е под въпрос
Припомняме, идеята на управляващите е да задължат болниците да постигнат тези минимални прагове на стартовите заплати, ако искат да получат 25% увеличение на клиничните пътеки, заложено във все още неподписания анекс към НРД между НЗОК и БЛС. Срещу това обаче се обявиха всички болнични сдружения, а аргументите им са, че вкарването на пожелателния КТД в рамковия договор е незаконосъобразно, а повишението на заплатите да такива нива би довело до фалити на лечебни заведения, ако няма допълнително субсидиране от държавата. От ГЕРБ предложиха алтернатива – още по-високи заплати, но с пари от бюджета.
Увеличение на заплатите във всички болници – частни и държавни
„Даваме си сметка, че сключването на отрасловия колективен трудов договор е първата стъпка към реалното увеличение на доходите на медицинския персонал. Необходимо е да получим последваща подкрепа от държавния бюджет, за да можем да гарантираме получаването на заложените по-високи възнаграждения“, каза проф. Сербезова и дибави, че преговорите между съсловните организации и НЗОК по анекса към НРД продължават и се надява да постигнат резултат. Ако това обаче не се случи, по-високите заплати за медиците ще останат само на хартия.
Увеличение на заплатите във всички болници, но парите откъде
„Повишаването на жизнения стандарт на работниците и служителите в сферата на здравеопазването е един от механизмите за повишаване качеството на предлаганите здравни услуги. Това е и една от възможностите за ефективно противодействие на все по-наболелите проблеми, свързани със заетостта в сектора, както с привличането, така и със задържането на младите специалисти. За всички нас е ключово да осигурим минималните стандарти, които да гарантират както професионалното самочувствие на медицинските служители, така и тяхната удовлетвореност от ежедневната работа“, посочи още проф. Асена Сербезова.
1 Отговор
[…] Увеличението на заплатите – засега само на хартия […]