Увеличение на заплатите във всички болници, но парите откъде
Преговорите по новия Колективен трудов договор в отрасъл „Здравеопазване“ ще бъдат финализирани през следващата седмица. В него ще залегне ръст на основните месечни заплати на медицинските специалисти, като се предвижда значително повишение на стартовите възнаграждения по категории персонал, съобщиха от Конфедерацията на независимите синдикати в България (КНСБ).
900 лв. заплата за санитар, 1500 за медицинска сестра и 1900 за лекар без специалност, според договорено на среща на 1 април, в Министерския съвет на национално представителните синдикални организации – КНСБ и Конфедерацията на труда (КТ) „Подкрепа“, с премиера Кирил Петков и министъра на здравеопазването проф. Асена Сербезова.
В момента се договарят заплатите за тези болници, които работят с НЗОК.
От КНСБ обещават, че увеличението на заплатите на медицинския персонал ще е за всички болници, не само държавните, а заплатите в спешните центрове трябва да бъдат повече, защото не работят с НЗОК, смята д-р Иван Кокалов.
Очаква се и увеличение на клиничните пътеки да бъдат увеличени с 25%.
Въпросите около реализацията на увеличениението са много. Според д-р Илко Семерджиев, бивш министър на здравеояазването. „Лекарите не са държавни служители, премиерът не може да поема директни ангажименти към тях, това са празни приказки. Заплатите на медиците ще се решат на преговори за Национален рамков договор за следващите 3 години“, категоричен е той и добавя, че в момента се произвежда шум, от който ще произтекат месеци безплодни дискусии. Текат преговори за Национален рамков договор за следващите 3 години, там ще се реши“
Промените безспорно са необходими. Цените в здравеопазването четири пъти не могат да догонят останалите цени в икономиката. Изостават над 4 пъти от останалите цени в икономиката“, каза здравният икономист Аркади Шарков.
Той обаче поставя редица въпроси, които чакат решение от Министерство на финансите във връзка с обсужданото увеличение на заплатите в здравния сектор:
- Откъде ще дойдат парите?
- Ако са от дейност (клинични пътеки), какво правим с лечебните заведения, които са без пациенти?
- Кой ще накара лечебните заведения да подписват Колективни трудови договори със синдикатите?
- Как при понижена посещаемост и намалена заетост на легла (2019 – на 64%, а първото тримесечие на 2022 – на 50%) ще се гарантира приход на лечебните заведения, така че да посрещнат новите изисквания за заплати?
- Каква е гаранцията, че ще се договори достатъчно голямо повишение на цените на пътеките, така че да се парират нарастващите разходи в т.ч. и заплатите?
На тези въпроси им предстои труден отговор…
2 Отговори
[…] […]
[…] […]