НЗОК в борбата за стандартите – делата продължават
НЗОК ще продължи да търси съдебна отговорност за отпадането на медицинските страндарти за броя на лекарите и сестрите, направени по време на служебното правителство и министър на здравеопазването д-р Стойчо Кацаров.

Причината – промените могат да доведат до сериозно влошаване на качеството на диагностичната и лечебна деейност и съответно – вреди за пациентите.
Предлаганите промени са коментират от специалистите като открит лобизъм в полза на полза на собствениците на болници – независимо кой е принципалът – и директорите на малките здравни заведение, с недостатъчен персоналм с ниско ниво на компетентност и липса на пациенти.
Настояванията на болниците за снижение на изискването за броя на специалистите и това е обяснимо – при липса на лекари ще се наложи затваряне на отделения и болници.
Специалистите обаче са категорични, че снижени на стандартите не бива да има.
„Искаме да изразим категоричното си несъгласие с предложените промени от МЗ в Проект за Наредба за изменеие на Наредба № 49 от 2010 г. Такива промени ще доведат до разко понижаване на качеството на лечебната дейност, ятрогенни грешки и усложнения и инвалидизация на пациентите.
Липсата на изискване за повече лекари специалисти може да доведе до невъзможност за провеждане на обсъждане на случаи и вземане на колективни решения, което ще вмени много висока отговорност на единствения специалист по ортопедия и травматология, която няма да е и по силите на университетски преподавател.“, се казва в становището на Българска ортопедична асоциация (БОТА).
На същото мнение са и специалистите по детска хирургия, според които „Децата не могат да се лекуват от лекари без профилна специалност по закон.“ Стандартът по Детска хирургия е съставен и приет от Дружеството по детска хирургия и те настояват той да не се променя по административен път.
БАПЗГ и синдикатът на Моя Илиева също са притив такива промени. Те са на мнение, че с частични и незавършени промени на нормативни документи да се регламентира дейността на медицинските специалисти по здравни грижи, включително и по Проект за нарредна за изменение на Наредба № 49.
От друга страна намалението на работещите квалифицирани специалисти води до тяхното допълнително натоварване и произтичащото от това влошаване както на тяхната лечебно-дигностичната, така и на преподавалелската и менторската дейност по отношение на лекарите – специализанти, смята ръководството на УМБАЛ „Св. Марина“ – Варна.
Според адв. Мария Петрова, специалист по медицинско право, „от юридическа гледна точка липсата на стандарт на първо място означава липса на качество, липса на контрол, липса на яснота. Второ, няма как да бъде осъществена административно наказателна отговорност по чл. 6 от Закона за лечебните заведения (ЗЛЗ), тъй като няма стандарт, към който нормата препраща. Няма стандарт – няма контрол! Трето, няма как да бъде реализирана наказателна отговорност по чл. 123 от Наказателния кодекс (НК)“.
Адв. М. Петрова: Няма стандарт – няма контрол! Замислете се на кого е изгодно това!
Припомняме, че въпреки отрицателните становища промените в Наредба №49 бяха приети от МЗ.
Това е и поводът НЗОК да заведе дело във ВАС, с мотиви, подобни на гореизложените мнения. На първа инстанция ВАС не спря наредбата, а НЗОК обжалва решението. Очаква се реешение на втора инстанция.
1 Отговор
[…] НЗОК в борбата за стандартите – делата продължават […]