Помощи за хора с увреждания от 1 юли предвижда НЗОК
Надзорният съвет на НЗОК е утвърдил спецификацията на помощните средства и стартира процедура по договаряне на стойността им, както и електронизираните бизнес процеси по отпускане, заплащане и контрол на помощните средства, в резултат на което в момента се работи по изготвяне на софтуер от „Информационно обслужване“. Това стана ясно по време на започналото в Народното събрание изслушване на управителя на НЗОК проф. Петко Салчев относно реформата по отпускането и заплащането на помощните средства, проведено по искане на депутатите от „Демократична България“ Елисавета Белобрадова и д-р Александър Симидчиев.

Програмният продукт ще бъде тестван от 1 май до 31 май, а в периода от 1 юни до 30 юни ще се извърши тестване с търговците на помощните изделия.
От 1 юли софтуерът трябва да бъде в експлоатация и НЗОК ще администрира целия процес по отпускане, изплащане, ремонт и контрол за предоставянето на помощни средства и приспособления за нуждите на хората с увреждания в Закона за хората с увреждания.
Според проф. Салчев цялата информация от електронизирания процес ще е видима само в Централно управление на НЗОК, а след изтичане на календарния месец НЗОК извършва контрол и одобрение на плащането на базата на подадените документи от търговците.
Срокът на финализирането на промените в нормативната уредба е до края на април, процедурата по договаряне до края на май и от 1 юли НЗОК ще може да администрира този процес, каза проф. Салчев.
В началото на изявлението си той подчерта, че прехвърлянето на помощните средства от Агенцията за социално подпомагане към НЗОК и подготовката на Механизма за заплащане на помощните средства от Касата е процес, започнал преди 12 години. Причината е, че според Социалното ведомство помощните средства представляват медицински изделия и назначената с тях терапия е вид медицинска дейност, която трябва да се заплаща от здравната система.
„През 2019 г. е издадена заповед на министъра на здравеопазването за създаване на Механизъм и стандарти за качество на помощните средства, чрез който да се регламентира финансирането и предоставянето на нуждаещите се лица. Приети са нормативни изменения в Закона за хората с увреждания и в ЗЗО, с които от 1 януари 2020 г. на НЗОК се възлага да заплаща помощни средства извън обхвата на задължителното здравно осигуряване. От страна на НЗОК е посочено, че в действащата нормативна уредба на законово и подзаконово ниво е налице разминаване по отношение на основната регламентация на дейностите по финансиране и предоставяне на помощните средства. НЗОК е счела, че без да е осигурен административен капацитет, би могло да се застрашат правата на пациентите с увреждания“, каза проф. Салчев.
Той допълни, че сега съгласно ЗБНЗОК 2022 процесите по отпускане, отчитане, контрол, заплащане и ремонтни на помощните средства на хората с увреждания извън обхвата на задължителното здравно осигуряване трябва да бъдат осъществявани от НЗОК, считано от 1 юли 2022 г. „Преминаването на дейността по предоставяне на помощните средства е регламентирано чрез изменение на Закона за хората с увреждания. Средствата за това се предоставят с трансфер от Държавния бюджет чрез Министерството на здравеопазването. Механизмът за финансиране и стандартите се определят през ЗЗО и Закона за медицинските изделия, а Механизмът за предоставяне и ползване – в Правилника за прилагане на Закона за медицинските изделия“, каза проф. Салчев.