Световен ден на зрението – какво ни очаква през 2050 г.?
Всяка година, от 2000 година насам, във втория четвъртък на октомври, Световната здравна отганизация отбелязва Световния ден на зрението. „Зрението е право на всеки, а опазването му е дълг на всички.”, казва
Акад. Константин Пашев

През 1998 г. СЗО решава да привлече вниманието на световната общност към проблемите на хората с пълна или частична атрофия на зрителния нерв. Самият Световен ден на зрението се отбелязва от 2000 г. и всяка година се избира уникално мото за празника. Сред тях – „Правото на светлина“, „Слабо виждане“, „Визия за дете“, „Борба срещу зрителните увреждания в по -късен живот“, „Щастие във визията“ и др.,
В тази си дейност Световната здравна организация си партнира с Международната агенция за превенция на слепотата, за да разработи глобална програма за борба със слепотата и да определи стъпки за нейното прилагане.
80% от информацията за заобикалящия ни свят получаваме чрез зрението и неговото опазване е основна задача на офталмолозите, но така също и на цялото общество. България, по традиция всяка година се присъедини към глобалния проект на СЗО за борба със слепотата. Много са заболяванията, които могат да причинят необратимо увреждане на зрението. На първо място в световен мащаб това е глаукомата и България не прави изключение от това, алармира Министерството на здравеопазването. Смята се, че глаукомата е болест приоритетно за възрастта над 60 години, но съществуват много изключения от това правило. Освен глаукомата, важно място в борбата със слепотата имат травма на зрителния орган, възпалителни патологии на предната очна област, премахване на детството и слепота на катаракта.
По данни на американските здравни служби усложненията в очите, свързани с диабета са най-честата причина за слепота в трудоспособната възраст между 20 и 70 години. Диабетната ретинопатия и свързаните с нея кръвоизливи и отлепвания на ретината, както и вторичната глаукома водят до необратима загуба на зрението. Профилактиката на тези усложнения изисква добра колаборация между отделните звена на здравната система и значителен финансов ресурс.
Макулната дегенерация свързана с възрастта е друг голям проблем, с който се бори съвременната офталмология. Това заболяване засяга централното зрение и в различни срокове води до зрителна инвалидизация и до силно влошаване на качеството на живот. Особено актуален е този проблем в наши дни поради бързото застаряване на населението. До преди няколко години не съществуваше никакво лечение на макулната дегенерация. В момента някои от формите и могат успешно да се лекуват посредством медикаменти, които се инжектират в стъкловидното тяло и забавят или спират развитието на процеса.
Катарактата е причина за временно нарушение на зрението. Развитието на съвременната офталмохирургия дава изключителни възможности за бърза зрителна рехабилитация, включително и за коригиране на рефракционните аномалии посредством имплантиране на подходящи вътреочни лещи. В България ежегодно се извършват около 25 000 операции за катаракта на съвременно световно ниво.
За нивото на здравеопазването в една държава се съди по качеството на грижите за детското здраве. Проблемите, които решава детската офталмология са ранната диагностика и корекция на рефракционните аномалии, лечението на амблиопията, профилактиката на ретинопатията на недоносените, лечението на вродените аномалии и др. Проучване на очната патология при деца, настанени в социални домове на територията на столицата показа в пъти по-голяма честота на заболяванията от тази в общата популация.
Традиции за Световния ден на зрението
На този ден всички организации, които се интересуват от решаването на проблемите с лошото зрение, обръщат внимание на проблемите на слепите хора, причините за зрителни увреждания и на въпросите за рехабилитацията на тази категория граждани. Извършват се превантивни и образователни дейности, свързани с превенцията на очни заболявания.
Психологическото обучение за хора с увредено зрение е широко разпространено. В редица страни се извършва масов скрининг на населението от офталмолог. В крайна сметка ранната профилактика на зрителните проблеми е шанс да се избегне по-сериозна медицинска намеса.
Колко слепи има по света?
Според СЗО по света има около 37 милиона слепи хора и 124 милиона души с лошо зрение. Днес има тенденция към увеличаване на броя на хората, които са загубили зрението си. По данни на „Lancet Global Health“ до 2050 г. броят на слепите хора ще се увеличи три пъти и те да достигнат 115 милиона.
В Световния ден на зрението 2019 г. за първи път бяха публикувани откъси от първия доклад на World Vision, изготвен от Световната здравна организация. В доклада се посочва, че повече от два милиарда души на Земята имат проблеми със зрението. Повече от един милиард едновременно са лишени от възможността да получат помощ по този проблем.
Колко хора със зрителни проблеми има у нас?
18 000 са слепите хора у нас по данни на Съюза на слепите в България. Съюзът на слепите в България е съсздаден преди 100 години. Той е неправителствена организация с основна задача представяне и защита интересите на хората с тежко нарушено зрение.
В протокола на учредителна сбирка на възпитаниците на Държавния институт за слепи от 14 октомври 1920 г. е отбелязано: „Днес 14 октомври 1920 г. подписаните: Н. Диклич, Ст. Орозов, Ст. Ненков, Ф. Методиев, П. Манев и В. Ангелов – събрани на съвещание в салона на бирария „Малкия Батемберг“ – София, разгледахме положението и условията за живот, при които са поставени да живеят и се развиват всички слепи в България. Намерихме, че за слепите не се полагат абсолютно никакви грижи, особено след завършване курсовете на Института, което се оказва пагубно върху самостоятелната проява на техния труд и ги оставя в мъчително положение да бъдат в тежест на близките си. От друга страна българското общество не познава делото на слепите и се отнася с недоверие към производителността им.“