Всички ваксини запазват висока ефективност към делта-варианта, но имунната реакция отслабва с времето
„Интересни данни от проучване на оксфордския университет показват, че всички ваксини запазват висока ефективност към делта-варианта на Ковид, особено по отношение на предпазване от тежка протичане и смърт. Това написа във Facebook д-р Аспарух Илиев, ръководител на лаборатория за мозъчни инфекции към Университета в Берн.
„В същото време имунната реакция отслабва с времето (което виждаме от Израел), като ефективността на РНК ваксините спада по-рязко от тази на векторните ваксини в рамките на половин година.“
Естественият имунитет към различни микроорганизми може да има много разнообразна продължителност, а срещу някои (като ХИВ – вирусът на СПИН) никога не се създава (т.е. никога нашата имунна система не успява да пребори вируса).
Интересно е, че при деца ваксинирането/преболедуването дава по-траен имунитет отколкото при възрастни – очевидно тогава имунната система е най-учеща се. Най-трудно е при възрастните – там както ваксините, така и преболедуването дават по-слаб имунитет. Неслучайно и т.нар. имунологичен пробив (заразени ваксинирани) е основно при пенсионери. Разбира се, преболедуване в детска възраст крие и риска от тежко протичане, затова не го препоръчвам.
Д-р Илиев: Адекватно ваксиниране дори с комбиниране на векторна и РНК ваксини
Логичното заключение е, че две дози от векторните ваксини в началото не предизвикват толкова силна имунна реакция както РНК ваксините, но вероятно ефектът им ще е по-дълготраен“, продължава коментара си д-р Илиев.
Що се отнася до третата доза ваксини, д-р Илиев е категоричен: „Трета ваксинна доза (бустър) също не е трагедия, а по-скоро логична стъпка във ваксинацията – от нея нито ще умрем, нито ще ни пораснат крила. С всеки следващ бустър имунитетът ще е по-траен и по-силен. Естественият имунитет рано или късно ще намалява (както при другите коронавируси).“
Според него две дози от векторните ваксини в началото не предизвикват толкова силна имунна реакция както РНК ваксините, но вероятно ефектът им ще е по-дълготраен.
„Всичко това обаче ни довежда и до другата особеност – докато при оригиналния вариант на Ковид наличните ваксини значително намаляват разпространението, при делта варианта ваксинираните безсимптомно разпространяват много вируси, почти еднакво с неваксинираните. Това не е добра новина и показва, че вероятно, въпреки ефективността на ваксините в сегашния им вид като защита срещу тежката клиника на делта-варианта, за да намалим разпространението и пробивите в имунитета, ще ни трябва напасване на ваксините. Добрата новина – и Астра, и Пфайзер, и Модерна вече тестват модифицирани за новите варианти ваксини“, смята д-р Илиев.
2 Отговори
[…] […]
[…] […]