НЗОК купува услуги, а не дава субсидии
НЗОК предлага промяна в методиката, с която заплаща 85% на договорните си партньори, въведена по време на епидемията от COVID. Това съобщи управителят на НЗОК проф. Петко Салчев по време на семинар на НЗОК.
Методиката беше въведена още по времето на министър Ананиев с цел да се компенсират медиците и лечебните заведения заради намалената им дейност.
Още тогава юристи, запознати със закона, споделиха в медиите, че парите не могат да се дадат просто така, че те са един вид авансово плащане и трябва да бъдат изработени. Още повече, че не съществува и законно основание, на което те да бъдат дадени. Правителството дълго умува как да „узакони“ деянието си, но не намери основание и въпросът остана висящ.
„НЗОК не социална институция, че да подпомага „закъсалите“. Тя разходва публични средства по ясни правила„, коментира адв. по медицинско право Мария Петрова.
„Обсъжда се мярката да отпадне доплащането до 85%, но не изобщо, а да бъде свързано с дейността. Това значи, че ако някой лекар в извънболничната помощ, дентален лекар, болницата е изработила Х дейност, тя ще бъде умножена по коефициента, залегнал в заповедта на МЗ, за готовност при работа с COVID инфекцията“, разясни той.
Проф. Салчев подчерта, че доплащането в момента е неефективно и даде пример с лични лекари, на които е платено по 39 лв., или пък по 2858 лв. средно в различни региони в съответствие тази методика, отделно от тези 1000 лв., които получават за работа на първа линия.
„Функцията на НЗОК е да закупува услуги, а не да дава субсидии“, посочи проф. Салчев.
Той припомни още, че на медиците, които отказват да поставят ваксини срещу COVID-19, няма да се изплащат допълнителните 1000 лв.
Казаното от проф. Салчев бе подкремено и от председателя на БЛС д-р Иван Маджаров.