Проучване: Имунитетът срещу SARS-CoV-2 може да се съхрани с години
Ново изследване показва, че имунните клетки, настроени да се борят с коронавируса, трябва да се съхранят дълго след ваксинация или възстановяване от инфекция. На това се спира статия в Technology Review.
Пациентите с Covid-19, които са се възстановили от болестта, имат силен имунитет срещу коронавирус осем месеца след инфекцията, според ново проучване. Резултатът е обнадеждаващ признак, който авторите интерпретират като възможност имунитетът към вируса да се запази в продължение на много години. Това трябва да намали опасенията, че ваксината срещу Сovid-19 ще изисква многократни инжекции за защита срещу болести и накрая, и в крайна сметка за спиране на епидемията.
„Първоначално имаше много опасения, че този вирус може да не предизвика много памет“, казва Шейн Кроти, изследовател от Института по имунология в Ла Джола в Калифорния и съавтор на статията. „Вместо това имунната памет изглежда добре.“
Проучването, публикувано на 6 януари в Science, контрастира с по-ранните констатации, че имунитетът срещу Сovid-19 може да е краткотраен, излагайки милиони хора, които вече са се възстановили, в риск от реинфекция. Това затруднение не би било пълна изненада, тъй като инфекцията с други коронавируси генерира антитела, които изчезват доста бързо. Новите изследвания обаче показват, че реинфекцията трябва да бъде проблем само за много малък процент от хората, които са развили имунитет – независимо дали в резултат на първоначална инфекция или ваксинация.
Съкращаването на инфекциозния период на SARS-CoV-2 – шанс за овладяване на пандемията
Изследването показва още, че малък брой хора, които са се възстановили, нямат дългосрочен имунитет и ваксинацията трябва да реши този проблем, като осигури стаден имунитет на по-голямата част от населението.
Резултатите в статията са анализ от изследвани къвни проби от 185 мъже и жени, които са се възстановили от COVID-19, най-вече от леки инфекции, въпреки че 7% са хоспитализирани. Всеки човек е предоставил поне една кръвна проба между шест дни и осем месеца след появата на първите симптоми и 43 от тях са взети шест месеца по-късно.
Изследователският екип измерва нивата на няколко имунологични агента, които работят заедно за предотвратяване на реинфекция: антитела (които маркират патоген за унищожаване от имунната система или неутрализират неговата активност), В клетки (които произвеждат антитела) и Т клетки (които убиват заразените клетки).
17 различия между „британския“ и „китайския“ коронавирус
Изследователите установили, че броят на антителата в организма спада умерено след осем месеца, въпреки че нивата варират значително при различните хора. Броят на Т-клетките леко намалява, а броят на В-клетките остава стабилен и понякога се увеличава необяснимо. Това означава, че въпреки намаляването на количеството свободно течащи антитела, компонентите, които могат да възобновят производството на антитела и да координират атаката срещу коронавируса, остават на доста високо ниво. Кроти добавя, че същите механизми, които водят до имунна памет след инфекция, също формират основата на имунитета след ваксинация, така че същите тенденции трябва да продължат и при ваксинираните хора.
И докато имунитетът към други коронавируси е по-малък от звезден, струва си да се види какво се случва при хора, които са се възстановили от ТОРС, близък роднина на вируса, който причинява COVID-19.
Безсимптомните носители предават повече от половината от всички случаи на SARS-CoV-2
Проучване, публикувано през август, установи, че Т-клетките, специфични за ТОРС, могат да останат в кръвта поне 17 години, засилвайки надеждите, че имунитетът covid-19 може да продължи десетилетия. Новото проучване не е перфектно. Най-добре би било да се вземат множество кръвни проби от всеки участник.
„Имунитетът варира от човек на човек и рядко се случва хората със слаба имунна памет да бъдат повторно заразени“, предупреждава Кроти – „не можем да направим твърди заключения относно имунитета срещу COVID-19, докато не минат годините – просто е твърде рано. Тази последна констатация обаче е добър показател, че ако въвеждането на ваксината върви добре (голямо „ако“), скоро можем да успеем да оставим пандемията зад себе си.„
Предотвратява ли ваксината предаването на вируса – това е въпросът