Не бива да се възлагат абсолютни надежди на ваксината – не се знае какъв имунитет ще създаде
„Естествен ход на епидемията.“ Така акад. Богдан Петрунов коментира „рекордните новозаразени“ у нас през изминалото денонощие по bTV. Епидемията ще продължи, сподели той и добави, че тя ще има повече огнищен, отколкото общ характер. Спасението може би е ваксината, но не са напразни, но могат да се окажат по-големи – на нея също не бива да ѝ се възлагат абсолютно надежди – не е ясно какъв имунитет ще създаде тя.

„Но ние сме малка страна, ясно е, че лесно ще се постигне масово разпространение, защото от клъстер до клъстер има малко разстояние“, каза акад. Петрунов.
Според него голямото напрежение, икономическите проблеми и други фактори са наложили да се прибегне до разпускане на мерките, което е нормално, но въпреки всичко това е причината, довела до увеличаване броя на заразените
„Хората трябва да свикват. В закрити помещения съветвам всички хора да носят маски, в банки, обществени заведения. Маската разбира се, че няма да предпази от вируса, но пази от пръските. Елементарно – ако 10 единици вирус попаднат у вас, ако сте без маска, то 5 ще попаднат, ако сте с маска. Тоест натоварването ще е двойно по-малко“, обясни той и цитира данни от проучване:.
„При едно изследване в Женева се установи, че от 2000 души, които са били болни от COVID-19, само 8% имат антитела. При коронавируса не се създава вечен имунитет като при морбили. Това е типично за вируса“, посочи имунологът.
Акад. Петрунов смята, че надеждите, които възлагаме на ваксината не са напразни, но могат да се окажат по-големи – на нея също не могат да се възложат абсолютно надежди – не е ясно какъв имунитет ще създаде тя.
„Популационният имунитет, който се мъчим да създадем, не е толкова висок. Много малко хора имат антитела, не се създава и доживотен имунитет срещу коронавирус. Ваксината е важна. В момента над 150 фирми се занимават с ваксината, но това не е просто“, допълни имунологът. По думите му трябва да се включи клетъчният имунитет, който сериозно се изучава в момента и това е бъдещето.
„Това не е нещо, което ще стане утре“, категоричен бе акад. Петрунов.
2 Отговори
[…] […]
[…] […]