Предотвратява ли ваксината предаването на вируса – това е въпросът
Кампанията по ваксинирането срещу Ковид-19 стартира преди Коледа в световен мащаб. мидери и силни на деня дадоха личен пример, с надеждата, че поставят първата, но решителна стъпка, за покоряване на пандемията. Учените обаче са скептично настроени. До каква степен обаче ваксината ще спре разпространението на COVID-19? – се пита в статия в The Mercury News.

Двете ваксини, одобрени за употреба в САЩ – ваксината Pfizer преди седмица и ваксината Moderna в петък – показаха, че намаляват риска от сериозно заболяване COVID-19 с около 95%. Но фармацевричният гигант Moderna предостави само предварителни данни за това колко добре нейната ваксина предотвратява предаването на вируса от носители на коронавирус, а Pfizer изобщо не предостави нищо. Тези, които са били ваксинирани, все още могат да получат вируса и ако все още могат да го предадат, това може да удължи пандемията.
„Понастоящем не знаем дали тези ваксини ще намалят предаването на вируса“, каза д-р Артър Рейнголд, председател на Калифорнийската работна група за безопасност на ваксините и ръководител на епидемиологията и биостатистиката в Калифорнийския университет, Бъркли. „Но това е доста правдоподобно. Просто наистина все още нямаме данни.“
Неизвестнистта около ваксините накараха CDC да съветва дори тези, които вече са били ваксинирани, да се придържат към известните начини за ограничаване на предаването. „Мийте ръцете си често. Носенето на маска. Промяна на дейности на открито. Останете физически дистанцирани“ – продължават да припомнят.
Дали ваксината предотвратява предаването, както и болестта, е критичен въпрос всеки път, когато се разработи ваксина за някакво заболяване. Информацията за коронавирусните ваксини е обещаваща, но много малко.
В проучванията на Moderna участниците, получили ваксината, са имали положителен тест без симптоми около две трети по-рядко от тези, които са приемали плацебо, което предполага, че много по-малко хора имат способността да предават коронавирус. Но участниците са били проверени само преди да получат първата доза и отново преди втората, без да се вземе проба след приемане на втората доза. Това лишава иследователите от необичайни данни и не отговаря на протокола на теста.
AstraZeneca, друга фармацевтична компания, разработваща ваксина, показа подобни частични резултати от своите опити в Обединеното кралство.

„Британската“ мутация – една от многото, но единствената стабилна
Д-р Патрик Мур, вирусолог от Университета в Питсбърг, който направи преглед на ваксината Moderna като част от консултативен комитет на FDA, беше оптимист по отношение на перспективите за борба с „изхвърлянето на вируси“, но посъветва производителя на лекарството да проведе трети кръг на изследване с назални намазки …
„Бих искал да видя третия ден, когато знаем, че хората са защитени, колко бързо се разпространява вирусът сред общата популация?“ – казва Мур каза в интервю и добавя: „По време на това второ посещение те показаха намаляване на експозицията сред малкото хора, които действително са имали положителни резултати, така че това е много, много добър знак.“
Как иначе можем да определим този важен знак? „Може да минат месеци, преди да разберем със сигурност“, каза Рейнголд, който предложи отделни проучвания, които да разгледта как се разпространяват инфекциите в домакинствата, където поне един човек е бил ваксиниран, но отбеляза сложността и трудността на такова проучване.
Една група изследователи, водена от д-р Лари Кори от Вашингтонския университет, се надява да накара студентите да участват в голямо проучване, да дадат половин ваксина и половина плацебо и да наблюдават естественото предаване.
Мур припомни един предишен опит с ваксинацията, акцентирайки на значението на предотвратяването на предаването. Но в предишни ваксинации то е било не заради вирусно заболяване, а заради бактериите, причиняващи пневмония.
Тази първоначална ваксина предотвратява само сериозни заболявания, но не и предаване. По-късно е подобрен, за да предпази и от предаване на вируса, но е одобрен за употреба само при кърмачета. Въпреки че по-малка част от населението получи по-късната ваксина, тя спаси повече животи.

Нови данни за особеностите при изработването на антитила срещу коронавируса
„Това, което виждаме, е, че с тази пневмококова ваксина има ясни доказателства, че ако и двамата попречите на някой да развие болестта, а също така предотвратите предаването на патогена, тогава можете да спасите много животи, а не само един. Мур каза. „Надяваме се, че същото ще се случи и с тези ваксини. Просто бих се почувствал по-удобно, ако има преки доказателства за това.“
Федералните центрове за контрол и превенция на заболяванията са в процес на определяне кой ще бъде приоритет за следващия кръг от ваксинации. Като част от това изследователите разработиха модел, който взе предвид ефектите на ваксината, която предотвратява всяко предаване, в сравнение с ваксина, която само спира болестта.
Най-голям брой смъртни случаи могат да бъдат предотвратени при всеки сценарий, като се приоритизират хората на 65 и повече години пред високорисковите възрастни и ключови работници. Но когато ваксината също предотвратява предаването, се спасяват два пъти повече животи, отколкото когато предпазва само от болести.
„Ако ваксината помага да се предотврати предаването до една или друга степен, това предполага, че може да имаме ефект на стадото имунитет“, каза Райнголд. „Ако не предотвартява предаването, това означава, че стадният имунитет няма да е от значение и истинският въпрос ще бъде да се ваксинират колкото се може повече хора, за да се защитят с директна ваксинация.“
Ако тези ваксини действат по същия начин като предишните ваксини срещу морбили, грип и др., Тогава те трябва ефективно да намалят разпространението на вируса и следователно предаването. Но ако този вирус ни научи на нещо, тогава Райнголд (Reingold) каза: „Честно казано, опитът да екстраполираме данни от различни вируси и различни ваксини към този е просто глупост.“
4 коментара
[…] Предотвратява ли ваксината предаването на вируса – то… […]
[…] Предотвратява ли ваксината предаването на вируса – то… […]
[…] Предотвратява ли ваксината предаването на вируса – то… […]
[…] Предотвратява ли ваксината предаването на вируса – то… […]