17 различия между „британския“ и „китайския“ коронавирус
Британски учени анализираха характеристиките на нова мутация на коронавируса, която беше открита наскоро в страната, и стигнаха до заключението, че тя се различава от обичайната форма на Covid-19 по 17 характеристики, съобщава BBC.

Новата мурация е регистрирана за първи път в цитонамазка от пациент с намалена имунна защита, лекуван с плазма от преболедували.
В стенограмата за анализа на новия щам, публикувана в научния ресурс по вирусология Virological, са описани някои от тези характеристики на новата мутация на вируса. Съавтори на работата са учени от такива научни институции като Университета в Единбург, Университета в Бирмингам, Университета в Оксфорд, Имперския колеж в Лондон, Института Wellcome Trust Sanger, Университета в Кеймбридж, Университета в Кардиф, Центъра за вирусни изследвания, Университета в Глазгоу, Genomics UK.
„Наскоро в набора от данни за наблюдение беше открит отделен филогенетичен клъстер (наречен ред B.1.1.7). Този клъстер нараства бързо през последните 4 седмици и оттогава е наблюдаван другаде в Обединеното кралство, което показва по-нататъшно разширяване… Необичайно генетичната дивергенция на рода B.1.1.7 може да бъде резултат, поне отчасти, на еволюцията на вируса при хронично заразен човек“, се казва в научния доклад.
По време на изследването на вирусната мутация изследователите са направили и следните заключения:
При мутацията има промяна в протеина на шипа – един вид ключ, с който вирусът навлиза в клетката. Една от мутациите, N501Y, е отговорна за най-важната част, известна като рецепторен свързващ домен (RBD). Тук шипът първо влиза в контакт с клетъчната повърхност. Всички промени, които помагат на вируса да влезе в клетката, вероятно ще дадат предимство на този щам.
Друга мутация (заличаване H69 / V70), която е регистрирана при заразени норки във ферми в Дания, унищожава малка част от шипа. Изследванията на професор Рави Гупта от университета в Кеймбридж показват, че в лабораторни условия тази мутация удвоява инфекциозността на коронавируса.
Мутациите правят по-малко ефективно лечението на пациенти с кръвопреливане от пациенти с covid.
Тази мутация бързо замества други щамове на същия вирус.
Мутацията се среща в части от вируса, които са от особено значение;
Няколко от тези мутации вече демонстрират in vitro повишената способност на вируса да прониква в клетките.
Всичко това дава възможност да се каже, че мутиралият вирус е станал по-опасен и е в състояние да се разпространява по-бързо.
5 коментара
[…] 17 различия между „британския“ и „китайския“ коронав… […]
[…] 17 различия между „британския“ и „китайския“ коронав… […]
[…] 17 различия между „британския“ и „китайския“ коронав… […]
[…] 17 различия между „британския“ и „китайския“ коронав… […]
[…] 17 различия между „британския“ и „китайския“ коронав… […]